X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Rewolucja w rozliczeniu podatków. PIT 2018 urząd wypełni za ciebie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 13:38
Dla podatników rozliczających się według PIT-37 i PIT-38 prawdziwa rewolucja. Otóż rozliczenia za ubiegły rok, czyli 2018, dokona za nich urząd skarbowy. Mogą zapomnieć o żmudnym wypełnianiu poszczególnych rubryk.
Audio
PIT
PITFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock

Jeżeli ktoś jest zatrudniony na etacie, umowie-zleceniu lub umowie o dzieło, albo kombinacji tych umów ma rozliczenie podatkowe z przysłowiowej "głowy". PIT wypełni za nich urząd. Szacuje się, że takich osób jest ok. 22 milionów. Jedynie jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą musi rozliczać się według dotychczasowych zasad, choć w przyszłym roku też ma być już po nowemu. Również ci, co rozliczają wynajem mieszkania na PIT-28 muszą robić to tak, jak dotychczas.

Usługa automatycznego rozliczenia będzie dostępna od 15 lutego, a to dlatego, że urzędy skarbowe wyliczą należny podatek na podstawie informacji, jakie dostaną od płatnika, czyli tego, który zatrudnia daną osobę. Zaś płatnicy mają czas na przesłanie dokumentów do końca stycznia.

Jest to usługa elektroniczna, ale również można to zrobić w dotychczasowy sposób. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, bądź nie umie się z nim obchodzić, zawsze może pójść do najbliższego urzędu podatkowego i tam, albo skorzystać z komputera, albo poprosić o radę pracownika.

Zmieniają się też zasady oprocentowania niedopłaty lub nadpłaty podatku. - Jeżeli podatnik z zeznaniem nic nie zrobi, czyli nie będzie go poprawiał, a z obliczeń będzie wynikało, że jest podatek do zapłaty, to po terminie składania zeznań, czyli po 30 kwietnia, urzędy mają czas do końca maja przesłać podatnikowi informację o kwocie, jaka jest do zapłaty - mówi Renata Domasiewicz w Ministerstwa Finansów. Taka osoba ma 7 dni na wpłatę i jeśli nie przekroczy tego terminu, nie będą naliczane odsetki od zwłoki.  

Co ze wspólnym rozliczaniem z małżonkiem? A jeśli ktoś chce przekazać 1 proc. podatku Organizacji Pożytku Publicznego, to co musi robić? W jaki sposób można zobaczyć, co znalazło się w zeznaniu przygotowanym przez urząd? Jak można skorygować PIT przygotowany automatycznie? W jaki sposób urząd poinformuje podatnika, że jest już gotowe jego zeznanie podatkowe? Ile dni urzędy mają na zwrot nadpłaty przy rozliczeniu elektronicznym?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Renata Domasiewicz (z-ca dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego w Ministerstwie Finansów)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 9.15

ag/kwh


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa podatkowa rzeczywistość. Co się zmieni w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 16:26
Nowy rok oznacza dla wielu firm sporo zmian podatkowych, ale część dotyczy nie tylko biznesu. Od tego roku PIT wypełni za nas fiskus. Wchodzi też w życie podatek od przeniesienia biznesu za granicę i danina solidarnościowa. Mały biznes od wczoraj obowiązuje pakiet 50 zmian, a wiele z nich dotyczy podatków.
rozwiń zwiń