X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:35
Już nie tylko w szkołach, ale w przedszkolach dzieci zaczynają uczyć się języka angielskiego. A co z seniorami, którzy też chcieliby nauczyć się porozumiewać w obcej mowie?
Audio
  • Czy i jak uczyć się języków obcych (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Cudzoziemcy o nauce języka polskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Nauka języków obcych
Nauka języków obcychFoto: Maxx-Studio/Shutterstock.com

Na naukę języka nie jest za późno tak samo jak z ćwiczeniami fizycznymi, na które można zdecydować się w każdym wieku. - Badania pokazują i nie ma w tym zakresie wątpliwości, że to doskonała gimnastyka dla mózgu - zachęca dr Marcin Smolik. Podkreśla, że język obcy nie tylko ułatwia kontakty i - jak to ujął - otwiera różne drzwi, ale kształtuje cały proces myślenia, ułatwia rozumowanie, sprawia, że człowiek łatwiej podejmuje decyzje. - Nawet czytałem jakieś badanie, że osoby mówiące w języku obcym są bardziej atrakcyjne dla partnerów - przekonuje.

Gość Jedynki zapewnia, że każdy kolejny język ułatwia uczenie się następnego  języka. - Mamy tę możliwość porównywania między sobą języków na takim poziomie gramatycznym, czy leksykalnym - mówi. Zwraca uwagę, że dużo łatwiej będzie się nauczyć języka polskiego Rosjaninowi czy Ukraińcowi z uwagi na podobieństwo leksykalne niż na przykład Japończykowi.

Najpopularniejszym językiem na świecie jest niewątpliwie angielski, ale są coraz większe wątpliwości, kto powinien definiować poprawność tego języka - Brytyjczycy, Amerykanie, a może Australijczycy. Już nauczyciele mają z tym kłopot, bo tworzy się jeszcze nieskodyfikowany międzynarodowy język angielski. A

26 września przypada Europejski Dzień Języków Obcych.

A czy prawdą jest, że język polski należy do najtrudniejszych, wręcz jest najtrudniejszy na świecie? Ile mamy języków na świecie? Ile języków można zdawać na maturze? Posłuchaj całej rozmowy oraz sondy, w której cudzoziemcy mówią, czy łatwo nauczyć się języka polskiego.

Posłuchaj też audycji językowych w Jedynce Lekcje języka polskiego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Małgorzata Głogowska

Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 9.10

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszka w nim rycerz, ale można go też zasunąć

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:27
W audycji "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o wyrazach, które wyglądają tak samo, ale znaczą coś innego. Naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowe zagadki z historii ginących języków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 21:30
Zaledwie 600 spośród 6 tysięcy języków w świecie jest bezpiecznych. Naukowcy szacują, że aż 90 proc. wszystkich języków, których dziś używamy, zaniknie przed upływem XXI stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanskryt jako "indyjska łacina"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 20:00
Indie to swoisty tygiel językowy. Używa się tam ponad 450 języków, jest też 1600 dialektów. Najstarszym i jednym z 23 urzędowych języków jest sanskryt.
rozwiń zwiń