X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jesteś zestresowany i zdenerwowany? Zbadaj zęby

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:17
Wizyta u dentysty to jedno z najbardziej stresujących przeżyć. - Absolutnie to rozumiem, bo to ma uzasadnienie medyczne, dlatego że zęby są unerwione w specjalny sposób - mówi stomatolog Roman Borczyk.
Audio
  • Zęby mają wpływ na stan całego organizmu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Kjerstin_Michaela

Wyjaśnia, że zęby mają bezpośrednie połączenie z mózgiem i nawet niewielkie zmiany w zębach dają duże dolegliwości bólowe. Lekarz zwraca uwagę na coś, co zwykle umyka uwadze. - Zęby mają wpływ na cały organizm - mówi. Stan uzębienia może wpływać na zmiany w sercu, pogorszenie wzroku, zmiany skórne, w uchu.

Najnowsze badania rezonansem magnetycznym wykazały, że zęby wpływają na rzeczy, o które byśmy ich nigdy nie podejrzewali. Wymienia, jaki są konsekwencje zbyt wczesnej utraty zębów mlecznych, a jakie utraty zębów stałych. - Jesteśmy zestresowani i to jest spowodowane między innymi wadami zgryzu, o czym nikt nie wie - daje przykład stomatolog.

Dentysta przestrzega, że w Polsce dużym problemem jest próchnica. - Zrobiliśmy badania u 40 tysięcy dzieci w szkołach i przedszkolach i okazało się, że u 60 procent zęby są objęte próchnicą - informuje.

Jakie konkretnie schorzenia wywołuje brak zębów? W jaki sposób zęby mają wpływ na wady postawy i choroby stawów? Jakie następstwa zdrowotne ma zaciskanie zębów? Czy jest możliwe bezbolesne leczenie próchnicy? Na czym będzie opierała się przyszłość stomatologii? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Roman Borczyk (chirurg stomatolog, Akademia Zdrowego Usmiechu)

Data emisji: 12.01.2018

Godziny emisji: 11.19

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Większość dzieci w Polsce ma bardzo zaniedbane zęby

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 12:00
- W Słupsku, gdzie byliśmy ostatnio,  zdarzały się przypadki, że 9 latki miały do usunięcia 4 stałe zęby – mówi Emma Kiworkowa, wiceprezes fundacji Wiewiórka Julii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko szczotka, pasta, kubek i ciepła woda. Jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 00:17
- Gdy są sprzyjające warunki miejscowe, jak ubytek próchnicowy, aparat ortodontyczny lub uraz zgryzowy, to wówczas może dojść do tego, że zapalenie dziąsła przejdzie w zapałenie przyzębia - mówi lekarz dr hab. Jan Kowalski.
rozwiń zwiń