X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ustawa antysmogowa. Czy stać nas na czyste powietrze?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 12:51
Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji w naszych miastach wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy.
Audio
  • Czy stać nas na czyste powietrze? (Cztery pory roku/Jedynka)
Każdego roku ponad 3,5 mln osób na świecie przedwcześnie umiera z powodu chorób wywoływanych zanieczyszczonym powietrzem. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu może tracić życie ponad 40 tys. ludzi
Każdego roku ponad 3,5 mln osób na świecie przedwcześnie umiera z powodu chorób wywoływanych zanieczyszczonym powietrzem. Szacuje się, że w Polsce z tego powodu może tracić życie ponad 40 tys. ludziFoto: Glow Images/East News

Najgorzej jest w stolicy Małopolski, gdzie limity stężenia pyłów przekroczone są przez 150 dni w roku. Powodem jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z pieców przydomowych i lokalnych kotłowni węglowych. Do poprawy sytuacji miała się przyczynić ustawa antysmogowa.

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego tłumaczył, że od dawna zabiegały o nią samorządy i eksperci. Wynikiem tych działań jest pakiet zmian niezbędnych do poprawienia jakości powietrza w Polsce. - Ludzie nie mają jeszcze świadomości o konsekwencjach oddychania skażonym powietrzem. Z tego tytułu umiera w Polsce każdego roku około 42 tys. osób - alarmuje ekspert.

Jak wygląda stosowanie ustawy w praktyce? - Piec na węgiel do ogrzewania domu kosztuje ok. 800 złotych. Chcąc kupić urządzenie ekologiczne, muszę wydać 6 tysięcy. W tym jest główny problem. Winę za ten stan rzeczy ponoszą politycy, bo nie istnieje dofinansowanie do opalania paliwem ekologicznym - skarży się jeden ze słuchaczy. - Miasto Kraków reklamuje się, że pokrywa w 100 proc. wymianę pieca węglowego. To bzdura. Proszę sobie wyobrazić, że sam muszę dociągnąć do domu gaz i dodatkowo zapłacić za instalację ok. 15 tys. złotych - dodaje inny. 

Słuchaj i czytaj więcej >>>
mowa spotkanie rozmowa debata 1200.jpg
Głos za głos - wyraź opinię w ważnej sprawie

W gorącej dyskusji nie brakło też głosów popierających zmiany. - Na Podbeskidziu większość ludzi ogrzewa swoje domy węglem. Po otwarciu okna czuję zapach przemysłowy, to jest makabra - skarżyła się jedna ze słuchaczek.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony całkowity zakaz opalania węglem? Co z propozycjami ograniczenia ruchu niektórych samochodów w centrach dużych miast? O tym w nagraniu audycji.

W cyklu "Głos za głos" rozmawiamy bez polityki i bez obrażania. Zapraszamy do udziału w dyskusji od poniedziałku do czwartku po godz. 10.00. Telefon do studia: (22) 645 22 66. Nowy temat dyskusji można zgłosić także pod numerem (22) 645 26 26. Do dyspozycji słuchaczy są także pozostałe kanały komunikacji: nr sms 71 151 oraz profil radiowej Jedynki na facebooku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzą: Karolina Rożej, Roman Czejarek

Gość: Andrzej Guła (Polski Alarm Smogowy)

Godzina emisji: 11.10

Data emisji: 14.10.2015

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ustawa antysmogowa. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: teraz wielkie zadanie dla samorządów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 08:41
Mija tydzień od podpisania przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej. Nowe przepisy dają samorządom dużo więcej możliwości w walce o czyste powietrze, mówił w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń