X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ludzie nauki. Jak będzie wyglądała diagnostyka komórek białaczkowych?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 21:37
Polscy naukowcy z konsorcjum złożonego z kilku jednostek naukowych (Wydział Fizyki UW, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński - Wydział Chemii) chcą stworzyć i wprowadzić do praktyki klinicznej urządzenie - algorytm diagnostyczny, do szybkiej i tańszej diagnostyki komórek białaczkowych.
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Microgen/Shutterstock.com

Algorytm diagnostyczny będzie miał wpływ nie tyko na koszty diagnostyki i leczenia, ale i na skuteczność terapii. Podstawą działania tego urządzenia ma być spektroskopia ramanowska, która dostarczy informacji o strukturze cząsteczkowej komórek, co umożliwi jednoznaczną identyfikację związków chemicznych.

Celem aparatury ma być przyspieszenie jak i uczynienie metod diagnostycznych bardziej precyzyjnymi. Goście audycji otrzymali 26. milionów złotych w programie TEAM-NET - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Audycja "Ludzie nauki" powstała przy współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

Jakie są oczekiwania wobec sprzętu diagnostycznego? Jak lekarze będą wykrywać komórki białaczki? Jak będzie działał sprzęt? Czym jest spektroskopia ramanowska? Czy postęp technologiczny wróży poprawę w diagnostyce choroby? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Czesław Radzewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ( który jest liderem konsorcjum) i profesor Przemysław Juszczyński (szef zespołu z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii)

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 19.06

K.ATen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gen skazy krwotocznej, czyli hemofilia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:33
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o zawiłościach dziedziczenia genu powodującego hemofilię (inaczej zwaną skazą krwotoczną), o tym, dlaczego mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę i o możliwości jej leczenia - także o tym, czy terapia genowa jest szansą w walce z hemofilią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe właściwości nanodiamentów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:32
Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy zaledwie kilkudziesięciu nanometrów (czyli miliardowych części milimetra) - nowe materiały, które w ostatnich latach są intensywnie badane w czołowych ośrodkach naukowych na świecie, ze względu na swoje unikalne właściwości optyczne i magnetyczne
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski inżynier - przed Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 19:10
W czerwcu odbędzie się w Krakowie IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i XXVI Kongres Techników Polskich. W "Eurece" rozmowa o szansach na odniesienie sukcesu przez polskich naukowców i inżynierów - twórców nowych technologii, o przyszłości Polsko-Amerykańskiego Hubu Innowacyjności w Dolinie Krzemowej i o tym, czy polska nauka jest w stanie konkurować z nauką światową.
rozwiń zwiń