X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Projektowanie BIM, czyli rewolucja w budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 19:10
Niedawno zakończony został na Politechnice Warszawskiej międzywydziałowy projekt interdyscyplinarny - BIM (Building Information Modeling) zrealizowany przez studentów pięciu wydziałów (Wydziału Architektury, Wydziału Elektrycznego, Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Wydziału Zarządzania).
Audio
  • BIM to rewolucja w budownictwie (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Aleksander Szerner uważa, że BIM jest rewolucją w świecie budowlanym. - BIM wpływa na cały proces budowlany od etapu projektowania przez wykonanie, aż do etapu utrzymania - mówi.

Dr inżynier Tadeusz Daszczyński przychyla suie do zdania, że BIm jest reolucja w budownictwie. - Mówiąc o BIM-ie mówimy o zespole projektowym - wyjasnia. W dotychczasowej formukle projektantem był architekt, a reszta to były branże usługowe. Daje przykład elektryków, którzy na końcu dostawali projekt i jeśli mieli wątpliwosci, to nie za bardzo było wiadomo, kogo prosić o wyjaśnienia. BIM to zmienia.

Inżynier Paweł Kaczmarski uważa, że BIM to zmiana mentalności. - Dobrze, żeby rynek wreszcie zrozumiał, że lepiej najpierw spokojnie usiąść, zastanowic sie, nawet wyłożyć jakieś środki na projekt i dopiero poźniej wziąć sie do roboty - mówi gość Jedynki. Żałuyje, że przyjęło sie krytrium najniższej ceny, gdzie wszystko chce się zrobić jak najtaniej. Wyjaśnie, że jeżeli projekt jest wykonany tanio,. to opóźniej wszystkie błędy skupią sie na wykonawcach, nie wspominając o eksploatacji.

Jak powinno wyglądać właściwe projektowanie? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr inżynier Tadeusz Daszczyński (Instytut Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej, koordynator projektu na Wydziale Elektrycznym), Aleksander Szerner (Prezes Stowarzyszenia BIM dla Polskiego Budownictwa i współtwórca strategii BIM 2020), inżynier Paweł Kaczmarski (specjalista z zakresu informatyki ekonomicznej, który zajmuje się analizą kosztów realizacji inwestycji budowlanych, koordynator projektu na Wydziale Zarządzania PW)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka płyta wytrzyma kolejne 50 lat?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 17:00
Na prośbę słuchacza Janusz Weiss sprawdził, na czym mają polegać badania wytrzymałości bloków z wielkiej płyty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe właściwości nanodiamentów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:32
Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy zaledwie kilkudziesięciu nanometrów (czyli miliardowych części milimetra) - nowe materiały, które w ostatnich latach są intensywnie badane w czołowych ośrodkach naukowych na świecie, ze względu na swoje unikalne właściwości optyczne i magnetyczne
rozwiń zwiń