X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niezwykłe właściwości nanodiamentów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:32
Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy zaledwie kilkudziesięciu nanometrów (czyli miliardowych części milimetra) - nowe materiały, które w ostatnich latach są intensywnie badane w czołowych ośrodkach naukowych na świecie, ze względu na swoje unikalne właściwości optyczne i magnetyczne
Audio
  • Nanodiamenty - materiały przyszłości (Wieczór odkrywców/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / sutulo

Znajdą zastosowanie w elektronice, optyce, a także diagnostyce medycznej i pozwolą m.in. na wykrywanie komórek rakowych.

Profesor Ryszard Buczyński wyjaśnia, że celem projektu jest sprawdzenie możliwości zastosowań nanodiamentów, a w szczególności nanodiamentów, które mają tzw. centra barwne, czyli defekty do zastosowań w nowoczesnej diagnostyce medycznej, choć nie tylko tam. - Inne zastosowania to są zastosowania w optyce nieliniowej, bo nanodiamenty posiadają bardzo ciekawe nieliniowe oraz zastosowanie do obrazowania w zastosowaniach właściwości - mówi naukowiec. Chwali produkowane przez konsorcjum nanodiamenty, jako najczulsze mierniki pola magnetycznego.

Profesor Robert Bogdanowicz stara się wyjaśnić czym są nanodiamenty. To przedmioty cieńsze od włosa, a gdybyśmy je wysypali na dłoń, to nie byłoby ich widać. - To tworzy dla naukowca prawdziwe wyzwanie, żeby pracować nad czymś, czego nie widać i jeszcze próbujemy okiełznać to wytwarzanie - mówi profesor. Wyjaśnia jak tworzone są nanodiamenty, które powstają z metanu

Polscy naukowcy utworzyli konsorcjum, w którego skład wchodzą cztery placówki: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku, realizują projekt, którego celem jest opracowanie nowej metody wytwarzania nanodiamentów i ich wykorzystania.

Posłuchaj całej audycji.

"Ludzie nauki" - audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie nauki" w cyklu Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Ryszard Buczyński (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, lider konsorcjum), prof. Robert Bogdanowicz (szef zespołu z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej) laureaci konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Team-Net, którego celem jest wspieranie interdyscyplinarnych projektów badawczych

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Czytaj także

Sieci neuronowe naśladują ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:05
Ludzki mózg to ciągle najmniej poznany twór w przyrodzie - składa się z ponad 86 miliardów komórek, a każda z nich może mieć nawet kilkanaście tysięcy połączeń z innymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak twórcą nowego sposobu wytwarzania nanomateriałów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 20:26
Nanomateriały to wszelkie materiały, w których występują regularne struktury na poziomie molekularnym, tj. nie przekraczającej 100 nanometrów. To ok. 500 razy mniej niż ludzki włos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen skazy krwotocznej, czyli hemofilia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:33
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o zawiłościach dziedziczenia genu powodującego hemofilię (inaczej zwaną skazą krwotoczną), o tym, dlaczego mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę i o możliwości jej leczenia - także o tym, czy terapia genowa jest szansą w walce z hemofilią.
rozwiń zwiń