X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Polscy wynalazcy w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 19:05
W audycji o mało znanej, bądź w ogóle nieznanej działalności i osiągnięciach polskich inżynierów i techników pracujących i tworzących w Ameryce głównie w XX wieku, ale także w stulecia XIX stuleciu.
Audio
  • Najważniejsze wynalazki Polaków w USA (Wieczór odkrywców/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Kiselev Andrey Valerevich

Prof. Sławomir Łotysz podkreśla, że ta tematyka była dotychczas mało zbadana. - Była to czarna plama w naszej historiografii - mówi gość Jedynki. Historyk wspomina osobę Józefa Hofmanna, który był uzdolnionym pianistą, ale również wynalazcą. Część jego wynalazków dotyczyła muzyki. Na przykład on skonstruował stołek do fortepianu o regulowanej wysokości. Również jego pomysłem był sprężynowy amortyzator. Józef Hofmann pod koniec życia zmagał się z nałogiem alkoholowym i zmarł w samotności.

Czy to prawda, że Józef Hofmann wynalazł wycieraczki samochodowe, czy Erazm Jerzmanowski, zwany polskim Noblem "rozświetlił Amerykę" i autorem jakich wynalazków motoryzacyjnych jest Leon Melanowski.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Sławomir Łotysz (Instytut Historii Nauki PAN, autor książki "Wynalazczość polska w Stanach Zjednoczonych")

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 19.05

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne pomysły wspierające polską innowacyjność

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 19:36
System obserwacyjno-inspekcyjny w postaci latającej platformy wielowirnikowej, bezzałogowe platformy pracujące w środowisku wodnym, czy bezzałogowy statek powietrzny na platformie samolotu odrzutowego - to niektóre rozwiązania wspierane w ramach programu sektorowego INNOSBZ realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układy złożone i ich zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 19:58
W lutym 2019 roku w Zakopanem odbędzie się międzynarodowa konferencja "Winter Workshop on Complex Systems 2019" poświęcona badaniom z zakresu układów złożonych. To nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, której odkrycia znajdują zastosowanie w wielu sferach życia - w nauce (m.in w fizyce, biologii, geografii, geofizyce i socjologii), w ekonomii, statystyce i w medycynie.
rozwiń zwiń