X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Przeboje nauki 2018 - astronomia i astrofizyka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:47
Po raz pierwszy w historii astronomom udało się znaleźć w naszym Układzie Słonecznym ciało niebieskie, które znajduje się ponad 100 razy dalej od Słońca niż Ziemia.
Audio
  • Przeboje nauki 2018 - astronomia i astrofizyka (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Polskie firmy i ich zaawansowane technologie mają coraz większy udział w badaniach kosmosu.
Polskie firmy i ich zaawansowane technologie mają coraz większy udział w badaniach kosmosu.Foto: Shutterstock.com/ixpert

Obiekt 2018 VG18, nazwany Farout jest planetą karłowatą mającą ponad 500 km średnicy, a więc blisko 25 razy mniej niż Ziemia. Astronomowie podejrzewają, że Farout potrzebuje ok. 1000 lat, by okrążyć Słońce.

Ale odkrycie tej planety to nie jedyne ciekawe wydarzenie ostatnich miesięcy, które przypomniał wybitny polski uczony - profesor Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Gość mówił także m.in. o eksploracji Marsa (odkrycie słonowodnego jeziora, które znajduje się około 1,5 km pod powierzchnią planety), o misji InSight, która rozpoczęła pierwsze w historii tej planety badania podpowierzchniowe przy użyciu kreta skonstruowanego przez polskich inżynierów z firmy Astronika i naukowców z CBK PAN, o odkryciu kolejnej skalistej planety trzy razy większej od Ziemi, która krąży wokół gwiazdy Barnarda (najbliższa pojedyncza gwiazda względem Słońca, która znajduje się jedynie 6 lat świetlnych od nas) i jest drugą najbliższą Ziemi egzoplanetą. Wśród autorów odkrycia tej planety jest również polski astronom z UW, dr hab. Marcin Kiraga. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Kazimierz Stępień (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.01.2019

Godzina emisji: 19.06

kwh/abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fascynujące odkrycia astronomiczne w 2017

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 12:12
W audycji "Eureka extra" rozmawialiśmy z prof. Kazimierzem Stępniem o największych odkryciach astronomicznych i astrofizycznych ostatnich kilkunastu miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu planet swobodnych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 14:08
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 26. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom. Od kilku lat Fundacja przyznaje również wyróżnienia badaczom, których osiągnięcia zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu.
rozwiń zwiń