X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

70 lat polskiej informatyki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 16:26
Kiedy i w jaki spoób powstały pierwsze komputery i minikomputery? O urządzeniach, które zrewolucjonizowały świat i ich twórcach opowiedział profesor Marek Hołyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odpowiedzialny za organizację jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwszy polski komputer cyfrowy XYZ powstał 60 lat temu, ale początki komputeryzacji w Polsce sięgają dużo wcześniej. - Datą, która zapoczątkowała polską informatykę był 23 grudnia 1948 roku. W tym dniu odbyło się seminarium zorganizowane przez Kazimierza Kuratowskiego, światowej sławy topologa i profesora. - Podczas podróży po USA, gdzie prowadził wykłady, pokazano mu pierwszy komupter Enyiak, który wywarł na nim ogromne wrażenie. Profesor postanowił podzielić się swoimi obserwacjami ze studentami - mówi Marek Hołyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Na dzień przez Wigilią zorganizowano seminarium na którym dyskutowano o maszynach liczących. Owocem spotkania było stworzenie grupy aparatów matematycznych w Państwowym Instytucie Matematycznym. - Była to próba zbudowania czegoś podobnego do komputera Eniac, w stylu elektronicznej maszyny liczącej. Było to prawdziwe wyzwanie na ówczesne czasy - dodaje.

Nie było warunków lokalowych. Konstruktorzy, wśród których byli studenci Politechniki Gdańskiej m.in. Leon Łukaszewicz, Krystyn Bochenek i Romuald Marczyński, pracowali w pokojach. - Oni też nie mieli dużego doświadczenia. Brakowało ludzi. Ci, którzy się na tym znali ginęli w czasie wojny lub wyjeżdżali na Zachód. Osoby, które podjęły się tego zadania w pierwszej kolejności sięgały po wiedzę z książek - wspomina gość.

Pierwsza maszyna matematyczna, zwana analizatorem równań różniczkowych powstała w 1953 roku. Jak potoczyły się dalsze dzieje polskiej komputeryzacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Marek Hołyński (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego)

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 19.11

kb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oddział Badań Wczesnych Faz pracuje nad lekami dla pacjentów z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:51
Oddział Badań Wczesnych Faz to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała w 2017 roku w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie nauki" - Program TEAM

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:30
To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM
rozwiń zwiń