X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Owiany tajemnicą wkład polskich inżynierów w zakończenie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 19:30
O znaczącym polskim wkładzie militarnym w zwycięstwo sprzymierzonych podczas II wojny światowej wiadomo wiele. Polskie siły zbrojne były czwartą, co do wielkości i siły bojowej armią koalicji. Natomiast o naszym wkładzie wynalazczym i intelektualnym w to zwycięstwo ciągle niewiele wiemy, chociaż był on ogromy. I nie chodzi wcaleo słynnę Enigmę.
Audio
  • Polscy inżynierowie podczas II wojny światowej (Eureka/Jedynka)
Myśliwiec Supermarine Spitfire - między innymi na takich maszynach walczyli Polacy w bitwie o Anglię
Myśliwiec Supermarine Spitfire - między innymi na takich maszynach walczyli Polacy w bitwie o AnglięFoto: pixabay/phil1256

W Wielkiej Brytanii na początku 1944 roku było prawie 5600 polskich uczonych, inżynierów i techników. Ale ich praca nie została nagłośniona. - Ich działalność była niewygodna później zarówno dla aliantów, jak i komunistów w Polsce - mówi dr Jan Tarczyński, historyk. Wyjaśnia, że alianci musieliby się przyznać, że gros wynalazków, które później zostało zrealizowanych podczas II wojny światowej, które przyspieszyły zakończenie wojny to były rdzennie polskie wynalazki lub miały znaczący, polski udział. - A komunistom też nie zależało, żeby pokazywać, że poza krajem stworzono polska formację zbrojną, która miała swój mózg techniczny w postaci polskich twórców techniki - wyjaśnia.

Dr Jan Tarczyński zwraca uwagę, że w Centralnej Bibliotece Wojskowej próbowano wydać publikację o wszystkich polskich dokonaniach technicznych w czasie wojny. - Tylko te znaczące zajęły ponad 300 stron formatu A 4 - mówi.

Mało kto wie, że słynny brytyjski myśliwiec Spitfire dopiero po przekonstruowaniu go przez Polaków dostał przysłowiowego zęba i stał się najgroźniejszym myśliwcem II wojny światowej.

Jakie jeszcze wynalazki były dziełem polskich inżynierów? Co polscy inżynierowie mają wspólnego z Jamesem Bondem? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Jan Tarczyński (historyk, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przez wiele lat współpracownik ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego)

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym były żywe torpedy?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:00
Polski krążownik Dragon nie został zatopiony, ale rozmiary uszkodzeń sprawiły, że już nigdy nie wrócił do boju. W wyniku ataku zginęło też 37 członków załogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Boruta-Spiechowicz. Od Legionów Piłsudskiego do Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:30
Bohaterem audycji jest generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz obrońca Lwowa w 1918 roku, żołnierz Legionów, armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Łącznik wielu epok.
rozwiń zwiń