X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Insurekcja Warszawska - sukces dzięki bohaterstwu zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 11:31
Choć siły rosyjskie były trzykrotnie liczniejsze od polskich, powstanie w Warszawie było sukcesem Polaków dzięki ludowi. Zdecydowało o tym poparcie i wspaniała postawa rzemieślników i czeladników Warszawy.
Audio
  • 220. rocznica wybuchu insurekcji warszawskiej (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Pomnik Jana Kilińskiego w Parku Stryjskim we Lwowie, aut. Lestat (Jan Mehlich), WikipediaCreativeCommons (2007)
Pomnik Jana Kilińskiego w Parku Stryjskim we Lwowie, aut. Lestat (Jan Mehlich), Wikipedia/CreativeCommons (2007)

17 kwietnia minie 220. rocznica wybuchu powstania ludu Warszawy, nazwanego insurekcją warszawską, powstania skierowanego przeciwko rządom Targowicy i okupacji rosyjskiej. Sukces tego zrywu, na którego czele stanął szewc Jan Kiliński miał ogromne znaczenie dla Naczelnika Tadeusza Kościuszki i jego planów kontynuacji powstania po zwycięskiej bitwie pod Racławicami.
Jak tłumaczy profesor Marian Marek Drozdowski, wszystkie powstania narodowe przed XX wiekiem mają oznaczenie miesięcy, poza powstaniem kościuszkowskim, co świadczy o wielkim autorytecie jego inicjatora. - Mnie się podoba to pojęcie powstania. Wszystkie powstania: listopadowe, styczniowe i warszawskie, nawiązywały do tradycji powstania kościuszkowskiego - mówi profesor.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Jak dodaje, przed jego wybuchem wrzała południowa Polska. 24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko wygłosił na rynku w Krakowie tekst przysięgi. 2 kwietnia powstanie zostało potępione przez króla i Radę Nieustającą pod naciskiem Rosji. - To bolesny przykład podporządkowania się Rosji. Polski król potępia powstanie. Mówią o obcej ingerencji, która decyduje o polskim buncie o niepodległość, co bardzo przypomina współczesne czasy - opowiada prof. Drozdowski.
Przeciwko rosyjskiemu garnizonowi, liczącemu 8 tys. żołnierzy występuje polski garnizon w liczbie ponad 3 tys. osób. - Geneza tego sukcesu tkwi nie tylko we wspaniałej postawie garnizonu polskiego, ale w poparciu ludu Warszawy i to nie tego bogatego mieszczaństwa, tylko czeladników i rzemieślników. Oni zadecydowali o sukcesie - dodaje historyk.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Która bitwa powstania kościuszkowskiego była największa? Jak wyglądały walki w Warszawie w kwietniu 1974 roku? Czym w kontekście tych wydarzeń była Rzeź Pragi? Posłuchaj całej audycji.
O przyczynach insurekcji warszawskiej, jej przebiegu i znaczeniu dla Powstania 1794 opowiedział profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN.
"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnica Świętego Graala. Przedmiot, który nie przestaje fascynować

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 03:00
Od wieków jest przedmiotem pożądania wielu ludzi. Pisali o nim historycy i literaci. Jest jedynym kielichem, który tak bardzo pobudza wyobraźnię milionów ludzi na kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Jana Karskiego na antenie radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 07:58
"Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty" autorstwa Jana Karskiego - wybitnego Polaka, dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, człowieka, dzięki któremu świat dowiedział się o Holokauście - czytał Andrzej Ferenc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń