X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Posłuchaj ostatniej rozmowy z legendą Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 09:05
Zmarł Kornel Morawiecki. 16 lipca 2019 roku udzielił ostatniego wywiadu Polskiemu Radiu. Z przywódcą Solidarności Walczącej rozmawiał redaktor Jerzy Jachowicz z Radiowej Jedynki.
Audio
  • Wywiad Jerzego Jachowicza z Kornelem Morawieckim 16 lipca 2019 (Audycja specjalna/Jedynka)
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: Hubert Mathis/REPORTER/East News

Jerzy Jachowicz odwiedził Kornela Morawieckiego w jego mieszkaniu. Wywiad zaczyna się od słów redaktora Jachowicza:

- 16 lipca 2019 roku. Jesteśmy w mieszkaniu legendy podziemia politycznego w Polsce Kornela Morawieckiego. Rozmawiamy o jego działalności politycznej, ale także o jego życiu, o jego rodzinie i przede wszystkim o tym, jak ocenia zarówno niedaleką przeszłość, czyli tę rozpoczętą przemianami na przełomie '89 i '90 roku oraz czas współczesny. Nie ukrywam, że jesteśmy od wielu lat dobrymi przyjaciółmi, rozmawiamy na "ty", nie będziemy wprowadzać sztucznej zasady mówienia "per pan".

W czasie rozmowy wiele razy wracał temat Solidarności Walczącej, m.in. wątek celów, jakie postawiła sobie Solidarność Walcząca.

– Tu nie chodziło o walkę z karabinami maszynowymi, nie o to nam absolutnie chodziło. Nie chodziło nam o rozlew krwi. Chodziło nam głównie o walkę o serca i umysły społeczeństwa. O pewne zdeterminowanie, o pewne podtrzymanie nadziei społecznej, bo jednak stan wojenny to było zabicie dużych takich oczekiwań, wielkiej takiej nadziei na przełom, na nowy system, na nowe możliwości, na nowy świat – powiedział Kornel Morawiecki.

Przeczytaj więcej o bitwach ulicznych Solidarności Walczącej na ulicach Wrocławia w czerwcu 1982 roku.

Radykalna antykomunistyczna organizacja podziemna powstała w czerwcu 1982 roku we Wrocławiu. Jej przywódcą i głównym ideologiem był Kornel Morawiecki. Solidarność Walczącą powołali działacze stanowiący trzon podziemnego Regionalnego Komitetu Strajkowego "Solidarności", którzy nie zgadzali się z kierownictwem RKS w sprawie metod i strategii działania. 

Solidarność Walcząca- zobacz serwis specjalny

Zdecydowanie antykomunistyczny program Solidarności Walczącej pozostawał w opozycji do koncepcji wysuwanych przez główny nurt podziemia solidarnościowego. Większość przywódców związkowych, z Lechem Wałęsą na czele, szukała drogi porozumienia z władzą, która umożliwiłaby ponowną legalizację związku, a w dłuższej perspektywie liberalizację systemu.

Kornel Morawiecki urodził się 9 maja 1941 roku. W 1967 roku zdobył tytuł naukowy doktora. Działalność opozycyjną prowadził od 1968 roku. Od 1980 roku działał w Solidarności, w 1982 roku założył Solidarność Walczącą. Był poszukiwany przez komunistów od stanu wojennego do 1987 roku, kiedy został aresztowany. W kwietniu 1988 roku został deportowany z Polski, powrócił do kraju po kilku miesiącach i ponownie stanął na czele Solidarności Walczącej. Był marszałkiem Seniorem Sejmu RP VIII kadencji. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

sa/im/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

35. rocznica powstania Solidarności Walczącej. "Doszliśmy do wniosku, że nie da się z nimi negocjować"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:53
13 czerwca 1982 roku odbyła się pierwsza manifestacja Solidarności Walczącej. Jednym z najważniejszych impulsów do jej powstania było spacyfikowanie Politechniki Warszawskiej. O organizacji mówił w Polskim Radiu 24 jej lider, dziś marszałek senior Kornel Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 lat temu powstała Solidarność Walcząca

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:50
Na jej czele stanął Kornel Morawiecki, działacz Solidarności, doktor fizyki, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia i fenomen Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 17:00
Powstała w stanie wojennym we Wrocławiu organizacja wydawała książki, notatki i broszury, organizowała też demonstracje. Wyjątkową rolę w historii Solidarności Walczącej odegrał jej założyciel Kornel Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był jednym z najbardziej tajemniczych działaczy Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 16:15
To on stworzył kontrwywiad Solidarności Walczącej i był jednym z najważniejszych, ale też najbardziej tajemniczych i najmniej znanych działaczy Solidarności Walczącej. Przez lata pozostawał w cieniu wielkich indywidualności wrocławskiej "Solidarności" i "Solidarności Walczącej". Ale to on w znacznej mierze zapewniał im bezpieczeństwo, stanowiąc dla swoich przyjaciół dyskretny wzór i punkt oparcia. Od początku stanu wojennego dbał o osobiste bezpieczeństwo szefa SW Kornela Morawieckiego. Historia Jana Pawłowskiego.
rozwiń zwiń