X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Bierut i Gomułka - czego uczy nas historia dwóch towarzyszy?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 17:57
"Z łaski Józefa Stalina zostaliście, tak jak dawniej z łaski cara, gubernatorem opanowanej przez Moskwę Polski". Tak w 1954 roku  mówił do Bolesława Bieruta na falach Radia Wolna Europa były funkcjonariusz bezpieki pułkownik Józef Światło.
1947-02-06. Zaprzysiężenie rządu Józefa Cyrankiewicza w Belwederze. Nz. w dolnym rzędzie, od lewej: wicepremier Antoni Korzycki, premier Józef Cyrankiewicz, prezydent Bolesław Bierut, wicepremier i min. ziem odzyskanych Władysław Gomułka, min. obrony narodowej Michał Rola-Żymierski
1947-02-06. Zaprzysiężenie rządu Józefa Cyrankiewicza w Belwederze. Nz. w dolnym rzędzie, od lewej: wicepremier Antoni Korzycki, premier Józef Cyrankiewicz, prezydent Bolesław Bierut, wicepremier i min. ziem odzyskanych Władysław Gomułka, min. obrony narodowej Michał Rola-ŻymierskiFoto: PAP/Jerzy Baranowski

Dlaczego zatem namiestnik Stalina w 1947 roku zostając prezydentem zakończył swoją przysięgę słowami "Tak mi dopomóż Bóg"?   Dlaczego zmarł w  Moskwie w 1956 roku, co ulica komentowała słowami: "… pojechał tam w futerku, a wrócił w kuferku, bo dostał ciastko z kremem"?

Dlaczego jego największym przeciwnikiem był Władysław Gomułka, także komunista, którego życie jest równie ciekawe i obfitujące w paradoksy. W 1956 roku Gomułka był nadzieją na lepszą Polskę. W 1970 roku odszedł w niesławie po  masakrze robotników na Wybrzeżu.

Dwaj towarzysze: towarzysz Tomasz i towarzysz Wiesław, pierwsi sekretarze partii - to bohaterowie audycji. Czego uczy nas ich historia? Gościem audycji będzie profesor Andrzej Nowak.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Historia żywa" w sobotę (21.07) o godz. 14.10 zaprasza Dorota Truszczak.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Namiestnik Moskwy, towarzysz Bolesław Bierut

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 07:00
- Z łaski Józefa Stalina zostaliście wielkorządcą moskiewskim w Polsce, przedłużyliście tradycje namiestników carskiej Rosji w Warszawie – mówił o Bolesławie Bierucie zbiegły funkcjonariusz bezpieki, ppłk Józef Światło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległość według Polskiej Partii Socjalistycznej

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 15:10
17 listopada 1892 roku, Paryż. Rozpoczyna się zjazd przedstawicieli ugrupowań socjalistycznych działających na ziemiach polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Królikiewicz - pierwszy polski olimpijczyk

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 10:11
Uczestnik I wojny światowej, mjr Kawalerii Wojska Polskiego i medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej. O sobie mówił, że był nieudolnym jeźdźcem, ale pomimo tego przez włoską prasę został okrzyknięty bohaterem Niepodległości i jeźdźcem doskonałym. Jak udało mu się tego dokonać?
rozwiń zwiń