X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tańczą już 60 lat! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 08:15
Maria Czupartowska- Semczuk (choreograf): Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał z potrzeby serc, a nie z odgórnego zarządzenia rektora.
Audio
  • Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej

Zespół powstał w 1951 roku. – Zaczęła grupa studentów architektury, która czuła potrzebę artystycznego wyżycia się artystycznego, realizowania sowich pasji i zainteresowań – opowiadała historie powstania grupy Maria Czupartowska- Semczuk, choreograf.

Obecnie w zespole politechniki tańczy ponad 140 osób. Podczas jubileuszowego koncertu, który odbędzie się  10 maja tancerzy będzie jeszcze więcej. – Razem z grupą "old boyów" będzie nas ponad dwieście osób – zdradził Janusz Chojecki, kierownik zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej jest jedynym, który posiada grupę "old boyów", czyli swoich wychowanek i wychowanków. – Na scenie pojawią się osoby w wieku od 18 do 80 lat –  tłumaczył Chojecki. W zespole jak tłumaczył gość "Sygnałów Dnia" tańczą trzy pokolenia, często są to całe rodziny. – W skład wchodzą nawet pokolenia połączone bezpośrednio, bo mamy dziadków, rodziców i synów – tłumaczył kierownik.

Niektórych taniec połączył na całe życie. Zespół ma na koncie ponad 140 małżeństw.-  To niesamowity sukces pedagogiczny kadry zespołu, że wieź, jaka zostaje wytwarzana podczas  pracy z młodzieżą jest tak ogromna, że ta młodzież chce być razem także poza sceną – stwierdził Janusz Chojecki.

Maria
Maria Czupartowska- Semczuk (choreograf) i Janusz Chojecki (kierownik zespołu) w studiu Jedynki

O rodzinnej atmosferze zapewniała także choreograf zespołu. – Tancerze spotykają się poza próbami, sceną. To są bardzo zżyte grupy. Grupy, które wspólnie jeżdżą, zwiedzają świat, których przyjaźnie trwające 60 lat  i owocują wspólnym koncertem na scenie – stwierdziła Maria Czupartowska- Semczuk.

Zespół działa już 60 lat i nic nie wskazuje na to, aby przestał działać, choć wydawać by się mogło, że w obecnie kultura ludowa jest passe. – Tak mogłoby się wydawać, ale  jednak nabory, które mieliśmy w tym roku akademickim przeczą temu – stwierdził Janusz Chojecki. W tym roku do zespołu zgłosiło się więcej chętnych niż było wolnych miejsc.

10 maja w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się uroczysty, jubileuszowy Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej " w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.

Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.