- Dziś w porównaniu do ubiegłego tygodnia mamy spadek o 3 procent - powiedział o ilości potwierdzonych przypadków COVID-19 Waldemar Kraska.
- Ilość nowych przypadków nie rośnie już tydzień do tygodnia - zaznaczył wiceminister. - Niestety 502 osoby przegrały walkę z COVID-19. Jak zawsze apeluję, aby osoby, które nie zaszczepiły się, to wykonały - dodał.
Jak powiedział gość audycji, pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno. - To 9, 10 doba od zakażenia lub później, czasem jest za późno aby pomóc, więc mój apel: jeżeli jesteśmy chorzy, mamy objawy, zgłośmy się do lekarza, nie czekajmy z diagnozą - wezwał Kraska. Zaznaczył, że przybywa pacjentów z COVID-19 w szpitalach, obecnie to 21,5 tys. osób.
Wariant omikron
Wiceminister zdrowia powiedział w radiowej Jedynce, że w Polsce nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zakażenia wariantem omikron.
- Próbki od 2-3 osób są badane, być może u nich potwierdzony będzie wariant omikron. On na pewno do Polski dotrze, mimo restrykcji, które wprowadziliśmy - stwierdził gość audycji. - To tylko kwestia czasu, kiedy stwierdzimy w Polsce obecność tego wariantu, ale trudno w tej chwili powiedzieć, jak się będzie zachowywał, czy wyprze wariant delta - dodał.
Waldemar Kraska wyjaśnił, że objawy wariantu omikron są inne niż wariantu delta. - Badacze, szczególnie z Afryki Pd. podają, że to drapanie w gardle, podwyższona gorączka, trochę kaszlu, objawy pseudoprzeziębieniowe, na to powinniśmy zwrócić uwagę - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 7.15
pg
Waldemar Kraska: mamy ponad 27 tys. nowych zakażeń, zaczynamy widzieć stabilizację - Jedynka - polskieradio.pl