X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Minister zdrowia: jesienią i zimą druga fala epidemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 07:50
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że jesienią i zimą może być druga fala epidemii koronawirusa. Szumowski dodał, że z powodu COVID-19 obecnie w szpitalach jest zajętych około 2,5 tysiąca na 10 tysięcy miejsc.
Audio
  • Łukasz Szumowski o epidemii koronwirusa w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)
Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem Sygnałów dnia
Minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem "Sygnałów dnia"Foto: Polskie Radio

- Chcemy bezpiecznych wyborów. Jedyny termin pozbawiony ryzyka, które niesie za sobą epidemia jest za dwa lata - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Łukasz Szumowski podkreślił, że jego "rekomendacje w sprawie wyborów są stricte medyczne i nie mają nic wspólnego z interesami politycznymi żadnego ugrupowania". - Bezpiecznie prawdopodobnie będzie za dwa lata, gdy będziemy mieli szczepionkę i leki. Niespecjalnie ktoś z opozycji odniósł się jednak do tej rekomendacji - powiedział minister zdrowia.

Czytaj więcej
michał_dworczyk1200.jpg
Michał Dworczyk: wybory korespondencyjne najrozsądniejszym i najroztropniejszym rozwiązaniem

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Poparcie dla wyborów korespondencyjnych. Gowin poinformował, co zamierza zrobić

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że skoro opozycja nie zgadza się na wybory za dwa lata, to "jedyną bezpieczną obecnie formą jest głosowanie korespondencyjne".

- Z punktu widzenia nauki nie ma lepszego i gorszego terminu. Coraz częściej mówi się, że na jesień i w zimie będzie druga fala pandemii koronawirusa, a do tego dojdzie jeszcze grypa, co może całkowicie sparaliżować system ochrony zdrowia. Dotyczy to też krajów zachodnich, które mają wyżej dofinansowaną służbę zdrowia niż my - mówił szef resortu zdrowia.

"Trudna, ale skuteczna izolacja"

Łukasz Szumowski wskazał też, że niektóre dane prognozowały, iż w tym czasie będzie w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób zakażonych SARS-CoV-2. - Dzięki temu, że byliśmy w trudnej, ale skutecznej izolacji, to mamy teraz kilka tysięcy osób chorych, z czego niewielka część wymaga pomocy w szpitalu - zauważył gość radiowej Jedynki.

Minister zdrowia zaznaczył jednak, że ciężko prognozować rozwój tej epidemii w niedalekiej przyszłości. - Muszę jednak przygotowywać nas na scenariusze pesymistyczne. Dążę do zapewniania respiratora każdemu, a nie tylko tym wybranym, tak jak to się dzieje w niektórych krajach - stwierdził polityk.

Szef resortu zdrowia podkreślił też, że "na razie mamy jeszcze zapasy w szpitalach". - Mamy 2,5 tys. miejsc zajętych na 10 tys., ale to jest tylko jeden z elementów tego równania. Drugim jest narastająca liczba przypadków i szybkość wyłapywania chorych, więc te wolne miejsca w szpitalach mogą się szybko wypełnić. Na szczęście nie widać takiego drastycznego przyrostu, jaki był we Włoszech czy w Hiszpanii - ocenił Łukasz Szumowski.

Co z wakacjami?

Minister zdrowia odniósł się także do perspektywy wakacji w dobie pandemii koronawirusa. - Nie wiemy, jak będzie rosła liczba chorych, więc o takich wakacjach jak kiedyś nie mamy co myśleć - wskazał gość Jedynki.

Czytaj więcej
Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Szef MEN: planujemy otwarcie żłobków i przedszkoli, by rodzice mogli wrócić do pracy

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Daje nadzieję chorym". Michał Woś o terapii z użyciem osocza krwi od ozdrowieńców

Zaznaczył, że wakacyjny odpoczynek będzie uwarunkowany zasadami reżimu sanitarnego. - Dopóki wirus nie zniknie i nie będziemy mieli szczepionki wymagane będzie dystansowanie się i ochrona. Niezbędne będzie unikanie dużych zbiorowisk ludzi - podkreślił Łukasz Szumowski.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 22.04.2020
Godzina emisji: 7:40

jp/ag

Czytaj także

Minister zdrowia: obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu, aż pojawi się szczepionka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 19:45
- Policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu pojawienia się szczepionki przeciw koronawirusowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szumowski: chcemy ograniczyć liczbę miejsc, w których pracują zatrudnieni w szpitalach zakaźnych

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 08:23
– Personel zakładów opiekuńczo-leczniczych i szpitali zakaźnych często pracuje w wielu miejscach. Przygotowujemy więc regulacje prawne, by to ograniczyć, aby zmniejszyć w tych placówkach ryzyko zachorowań na COVID-19 – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
rozwiń zwiń