X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Müller: nie można wykluczyć nowych ograniczeń w przemieszczaniu się Polaków przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 09:25
- Codziennie spotyka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który ocenia sytuację epidemiczną kraju i podejmuje decyzje kierunkowe co do zaostrzania aktualnych obostrzeń lub - mam nadzieję w najbliższych tygodniach - zmniejszania tych ograniczeń - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu. Ostrzegł też, że jeśli chodzi o sytuację epidemii kwiecień do "łatwych miesięcy należeć nie będzie".
Audio
  • Rzecznik rządu o majowych wyborach prezydenckich ("Sygnały dnia"/ Program 1 Polskiego Radia)
Piotr Mller
Piotr Müller Foto: Polskie Radio

- Jeśli krzywa zachorowań będzie się spłaszczała w najbliższych dniach, to byłaby pozytywna informacja, sugerująca, że przebieg epidemii w Polsce jest łagodniejszy niż w Europie Zachodniej - dodał Piotr Müller. - Poczekajmy jeszcze kilka dni, wtedy będzie można wyciągać wnioski - zaznaczył, podkreślając, że na razie trzeba się szykować na znaczny wzrost liczby zachorowań. 

duda-1200-pap.jpg
W obliczu epidemii wybory schodzą na drugi plan. Prezydent: liczy się zdrowie Polaków

Pytany, czy przed świętami wielkanocnymi zostaną wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się Polaków, odparł, że nie może tego wykluczyć. - Codziennie spotyka się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, który ocenia obecną sytuację epidemiczną w kraju i podejmuje decyzje kierunkowe co do zaostrzania aktualnych obostrzeń lub - mam nadzieję - w najbliższych tygodniach powoli też zmniejszania tych ograniczeń - podkreślił rzecznik rządu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister zdrowia: jeśli ograniczymy kontakty, mamy szansę chronić życie ludzi

Piotr Müller pytany był w "Sygnałach dnia" także o wypowiedź ministra nauki Jarosława Gowina, który w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" powiedział, że "wybory nie mogą zagrażać zdrowiu". W ocenie gościa Polskiego Radia "chyba każdy, kto organizuje wybory, zdaje sobie z tego sprawę". - Celem polskiego rządu jest zabezpieczyć takie środki, aby wybory mogły odbywać się w sposób bezpieczny. Stąd inicjatywa wyborów korespondencyjnych, analogicznych do tego, jak wyglądała druga tura wyborów samorządowych w Bawarii, które odbyły się w ostatnich dniach - dodał Piotr Müller.

Wybory w trybie "klasycznie" korespondencyjnym

Pytany o to, jak sprawnie przeprowadzić głosowanie korespondencyjne, Piotr Müller powiedział, że chodzi o "dostarczenie pakietów wyborczych pod adresy wskazane przez obywateli". - Rejestr wyborców można zaktualizować o miejsce, gdzie miałaby się znajdować osoba, która będzie głosować. Taki proces zajmuje kilka dni, ale Poczta Polska i inne instytucje są w stanie dostarczyć, w związku z czym pod kątem technicznym jest to wykonalne, absolutnie - zaznaczył.

- Pamiętajmy o tym, że (...) takie rzeczy organizuje się na poziomie regionalnym, więc u nas, jeżeli odbywałyby się wybory korespondencyjne, to za dostarczenie tych pakietów odpowiadałyby poszczególne organy w województwach, powiatach itd. - podkreślił gość Programu 1 Polskiego Radia. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Mieczysław Ryba o głosowaniu korespondencyjnym: inna propozycja bezpiecznych wyborów

Piotr Müller dodał, że "w tej chwili nie ma technicznej możliwości, by przygotować system, gwarantujący w stu procentach możliwość głosowania tajnego i zapewnił jednocześnie możliwość weryfikowania głosowania o charakterze kopertowym i elektronicznym. Ten projekt, jaki przedstawiliśmy w Sejmie, dotyczy głosowania korespondencyjnego w klasycznym tego słowa znaczeniu - mówił rzecznik rządu. 

Bezpieczeństwo procesu wyborczego

- Pamiętajmy o tym, że czekamy na ocenę sytuacji epidemicznej. Zawsze kwestia wyborów będzie uzależniona od bezpieczeństwa procesu wyborczego, czy w głosowaniu korespondencyjnym, czy klasycznym, bo oczywiście - żeby było głosowanie korespondencyjne, potrzebna jest jeszcze ustawa w Sejmie i w Senacie - wskazał Piotr Müller

Pytany o to, czy decyzja o zorganizowaniu wyborów 10 maja jeszcze nie zapadła, gość Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że "jeszcze takiej decyzji być nie może". - Czekamy cały czas na to, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna, natomiast jeżeli udałoby się wprowadzić głosowanie korespondencyjne, to wtedy proces wyborczy byłby w pełni bezpieczny dla osób, które głosują i ten dylemat by nie istniał - argumentował Piotr Müller. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wicerzecznik PiS o dacie wyborów: głęboko wierzymy, że do 10 maja sytuacja się poprawi

W rozmowie także o szykowanych nowych rozwiązaniach antykryzysowych dla gospodarki. Jak mówił rzecznik rządu, w tej chwili najważniejsze są rozwiązania ułatwiające przedsiębiorstwom utrzymanie płynności w czasie epidemii. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Piotr Müller (rzecznik prasowy rządu)

Data emisji: 02.04.2020

Godzina emisji: 07.16

mbl/kh

Czytaj także

Paweł Mucha o wyborach prezydenckich: nie sposób powiedzieć, jaka będzie sytuacja na początku maja

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 09:00
– Andrzej Duda monitoruje działania rządowe, jest aktywny w sferze bezpieczeństwa. Analizuje sytuację i jest w stałym kontakcie z administracją rządową – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybranowski: jest za wcześnie, by mówić o tym, jak potoczy się rozwój zakażeń w Polsce i kiedy odbędą się wybory

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 10:05
- Obóz rządzący nie jest monolitem, jeśli chodzi o termin wyborów. Odmienne zdanie w tej sprawie zgłasza Porozumienie Jarosława Gowina. Dziś jest za wcześnie, by mówić o tym, jak potoczy się rozwój zakażeń w Polsce, a tym samym jest za wcześnie, by mówić o tym, kiedy odbędą się wybory - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy". W "Debacie poranka" o możliwości zmiany terminu wyborów prezydenckich dyskutowali również: Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej" i Dariusz Grzędziński z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrzebna jest stabilizacja". Wiceminister Janusz Kowalski o korespondencyjnym głosowaniu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 20:15
- Projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego wynika z troski o państwo. Chcemy walczyć ze skutkami społecznymi i gospodarczymi koronawirusa. Potrzeba do tego jest stabilizacja i poważana opozycja, której niestety brakuje - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych. 
rozwiń zwiń