X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marlena Maląg: w pełnym zakresie będą utrzymane świadczenia typu 500+

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 08:45
- Dzięki temu, że zaplanowaliśmy zrównoważony budżet, wszystkie wydatki były dokładnie przemyślane i zaplanowane, w pełnym zakresie będą utrzymane świadczenia typu 500+ - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Szefowa MRPiPS Marlena Maląg: wszystkie świadczenia zostaną utrzymane (Sygnały dnia/Jedynka)
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Świadczenia będą w pełni wypłacane. Nie ma zagrożenia wypłaty świadczeń - podkreśliła gość radiowej Jedynki. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomniała, że od kwietnia rusza wypłata 13. emerytury.

Czy to początek końca "śmieciówek"?

W audycji "Sygnały dnia" rozmawialiśmy także o rozwiązaniach, które składają się na tzw. tarczę antykryzysową. Główne cele pakietu projektów ustaw to ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Przewiduje on m.in.: pokrycie przez państwo składek na ZUS przez trzy miesiące dla mikrofirm, samozatrudnionych i zleceniobiorców; świadczenie dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy dla firm w kłopotach.

Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", projekt specustawy koronawirusowej nakłada obowiązek informowania ZUS o wszystkich umowach o dzieło. Gazeta zastanawia się, czy to początek końca śmieciówek.

Jak zauważyła Marlena Maląg, umowy o dzieło nie są nigdzie rejestrowane. By pracownik otrzymał świadczenie, ZUS musi uzyskać odpowiednią informację. Wskazała, że patrząc na naszą przyszłość, na nasze emerytury, pojawia się wniosek, że powinniśmy mieć pełną wiedzę na temat umów o dzieło, powinny być one oskładkowane.

"Zależy nam na utrzymaniu miejsc pracy"

Minister opowiedziała także o szczegółach rozwiązania "trzy miesiące wakacji od składek ZUS". - To jest potężne wsparcie (...) Bardzo ważną rzeczą jest to, że pracodawca nie będzie płacił składek, ale będą one przypisane pracownikowi. Pracownik nic nie straci z tego tytułu - podkreśliła.

Wyjaśniła także na czym polegać mają dopłaty do wynagrodzeń. - Zależy nam na utrzymaniu miejsc pracy (...) Pracodawca może obniżyć wynagrodzenie pracownikowi o 20 proc. i wtedy państwo i pracodawca podzielą się kosztami tego obniżonego wynagrodzenia. Pracodawca może też podjąć decyzję o przestoju ekonomicznym - wówczas będzie mógł obniżyć pracownikowi wynagrodzenie. My, jako budżet państwa, dopłacimy do połowy minimalnego wynagrodzenia razem ze składkami - wytłumaczyła.

- Jedno i drugie rozwiązanie wymaga uzgodnień ze stroną społeczną. Chcemy, by pracownicy zachowali bezpieczeństwo - zaznaczyła.

Pracowników niepokoi również możliwość zmiany wymiaru etatu i obniżenia wynagrodzeń. Szefowa MRPiPS opowiedziała o granicach tych rozwiązań.

- Jesteśmy w wyjątkowo trudnej sytuacji. Musimy podejmować działania, które są działaniami wyprzedzającymi - powiedziała gość radiowej Jedynki. - Rozważamy wszystkie możliwości, obserwujemy, co się będzie działo na rynku pracy, kolejne działania będą podejmowane - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek 
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)
Data emisji: 26.03.2020
Godzina emisji: 7.40

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka z koronawirusem. Szef MON: naszym celem jest uniknięcie włoskiego scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:50
- Wprowadzenie rygorów dotyczących ograniczeń w przemieszczaniu się ma służyć zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Chcemy uniknąć włoskiego scenariusza - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: w czwartek spodziewamy się samolotu z Chin ze sprzętem medycznym

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 08:26
- 26 marca spodziewamy się samolotu z Chin z elementami wyposażenia medycznego. Dobre kontakty prezydenta Andrzeja Dudy stanowią odpowiedni grunt do tego, żeby nawet w sytuacji kryzysu ta współpraca polsko-chińska rozwijała się jeszcze bardziej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: im więcej autobusów na ulicach miast, tym bezpieczniej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 07:46
- Jeżeli chcemy wszyscy walczyć z koronawirusem, stosujmy się do wprowadzonych zaleceń. Dlatego im więcej środków komunikacji publicznej na ulicach miast, tym bezpieczniej. Wiem, że to dodatkowe koszty, ale sytuacja jest wyjątkowa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń