X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Koronawirus w Polsce. Michał Wójcik: wokandy ograniczone do pilnych spraw

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 09:20
W sądach, zakładach karnych i innych instytucjach związanych z resortem sprawiedliwości wdrażane są procedury bezpieczeństwa zdrowotnego i ochrony epidemiologicznej rekomendowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Głównego Inspektora Sanitarnego i prezesów sądów.
Audio
  • Koronawirus. Wiceminister sprawiedliwości: wokandy ograniczone do najbardziej pilnych spraw (Sygnały dnia/Jedynka)
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak podkreślił w audycji "Sygnały dnia" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, zgodnie z ustalonymi zaleceniami, do 31 marca we wszystkich sądach w całym kraju wokandy ograniczone są tylko do najbardziej pilnych spraw. - Przeprowadziliśmy wielką akcję logistyczną dotyczącą przesuwania wokand w sądach - powiedział. Przeprowadzona została także akcja informacyjna, dzięki której do stron postępowań sądowych oraz samorządów zawodów prawniczych dotarły wiadomości o sposobie funkcjonowania sądów w najbliższym czasie.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych listę spraw pilnych, które nie mogą być przekładane na późniejszy termin. Są to sprawy rekomendowane do rozpoznania w trybie niecierpiącym zwłoki. Zostały one wyłączone z zarządzeń dotyczących odwoływania rozpraw i posiedzeń z udziałem stron. Są wśród nich m.in. sprawy dotyczące tymczasowego aresztowania, sprawy rodzinne i opiekuńcze, przeciwdziałania przemocy domowej, wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Sprawiedliwości prezesi sądów uruchomili specjalne mechanizmy ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Stosowane są procedury wzmożonej higieny i ograniczania kontaktów z osobami, które wracają z zagranicy z rejonów zagrożeń. Prowadzone są przesłuchania świadków za pomocą video, stosuje się telepracę. W budynkach sądowych dostępne są płyny odkażające, mierzona jest temperatura osób, które wchodzą do sądów. Ograniczono lub wstrzymano działanie biur obsługi interesantów i czytelni akt sądowych.

Dwa pierwsze zakłady penitencjarne z ograniczeniem wizyt

Michał Wójcik, który jest przedstawicielem resortu w Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego odpowiedzialnym za więziennictwo, przekazał, że podjęto decyzję o tym, aby ograniczyć wizyty w dwóch pierwszych jednostkach penitencjarnych - w Cieszynie oraz w Bielsku-Białej. - Zrobiliśmy to, aby chronić osoby, które znajdują się w więzieniach - wyjaśnił. W zależności od zaleceń służb sanitarnych, mogą zostać wprowadzone obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń w zakładach karnych. 

Wiceminister sprawiedliwości wskazał, że zakłady przywięzienne i jednostki budżetowe podległe ministerstwu będą produkować maseczki ochronne (w niektórych zakładach produkcja już ruszyła), a także mogą uruchomić produkcję specjalnych kombinezonów i środków dezynfekujących.

Gość radiowej Jedynki przypomniał, że już dwa tygodnie temu przygotowane zostały specjalne procedury dotyczące wszystkich osób, które trafiają do zakładów penitencjarnych. W aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawani są także osoby odwiedzające osadzonych. Służba Więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych pozostały w domach.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 08.15

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSWiA: Polacy zdają dzisiaj egzamin z odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 07:34
- Trzeba przyznać i potwierdzić, że nasi rodacy zachowują się w tej trudnej sytuacji bardzo, bardzo odpowiedzialnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSW Paweł Szefernaker, odnosząc się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba zakażonych może wzrosnąć lawinowo. Minister zdrowia ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 08:20
- Musimy się przygotować na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik liczby osób zakażonych koronawirusem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń