W czwartek Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN w wydanym postanowieniu w pierwszej z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada br., uchyliła uchwałę KRS w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby. Izba Pracy SN uznała też, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Sędziowie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN uznali, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego.
W wywiadzie dla "Gazety Polskiej", którego fragment przytoczył portal niezalezna.pl, a który w całości ukaże się w środowym wydaniu tygodnika, premier Mateusz Morawiecki komentuje kwestie dotyczące sądownictwa. - Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkim posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się na to, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność powołania innych sędziów - mówi szef rządu.
Do tych słów na antenie Jedynki odniósł się Przemysław Czarnek. - Premier nawiązuje wprost do art. 178 Konstytucji. Jest w nim jednoznacznie napisane, że sędziowie podlegają Konstytucji oraz ustawom. W tym sensie nie są więc niezależni od państwa polskiego - podkreślił poseł PiS.
Badanie konstytucyjności prawa
Zaznaczył, że sędziowie muszą przestrzegać Konstytucji. - Muszą również tym samym przestrzegać ustaw obowiązujących w Polsce, a warunkiem ich obowiązywania jest ich uchwalenie przez demokratycznie wybrany parlament. Z tym niektórzy sędziowie w ostatnich tygodniach mają ogromny problem. Można powiedzieć, że nawet celowo podnoszą rękę na praworządność w Polsce i UE - stwierdził Przemysław Czarnek.
Poseł PiS zaznaczył, że w polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu, który pozwalałby sędziom na zawieszanie stosowania przepisów ustaw i na badanie ich konstytucyjności. - Jeśli sędziowie mają wątpliwości co do konstytucyjności przepisu, na podstawie którego orzekają, mają prawo zawiesić postępowanie i skierować pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Nie mogą samodzielnie dokonywać kontroli konstytucyjności prawa – podkreślił gość audycji.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Przemysław Czarnek (poseł PiS)
Data emisji: 9.12.2019
Godzina: 7.16
bb/
Poseł PiS: niektórzy sędziowie celowo podnoszą rękę na praworządność - Jedynka - polskieradio.pl