X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poseł PiS: niektórzy sędziowie celowo podnoszą rękę na praworządność

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 07:37
- Sędziowie muszą przestrzegać ustaw, których warunkiem obowiązywania jest ich uchwalenie przez demokratycznie wybrany parlament. Z tym niektórzy w ostatnich tygodniach mają ogromny problem. Można powiedzieć, że nawet celowo podnoszą rękę na praworządność w Polsce - powiedział w "Sygnałach dnia" Przemysław Czarnek, poseł PiS.
Audio
  • Przemysław Czarnek o sędziach i sądownictwie w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

W czwartek Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN w wydanym postanowieniu w pierwszej z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada br., uchyliła uchwałę KRS w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby. Izba Pracy SN uznała też, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Sędziowie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN uznali, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego.

sałek pap 1200.jpg
Paweł Sałek o sędziach: "nadzwyczajna grupa" zaczyna kreować swoją politykę

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej", którego fragment przytoczył portal niezalezna.pl, a który w całości ukaże się w środowym wydaniu tygodnika, premier Mateusz Morawiecki komentuje kwestie dotyczące sądownictwa. - Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkim posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się na to, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność powołania innych sędziów - mówi szef rządu.

Do tych słów na antenie Jedynki odniósł się Przemysław Czarnek. - Premier nawiązuje wprost do art. 178 Konstytucji. Jest w nim jednoznacznie napisane, że sędziowie podlegają Konstytucji oraz ustawom. W tym sensie nie są więc niezależni od państwa polskiego - podkreślił poseł PiS.

Badanie konstytucyjności prawa

Zaznaczył, że sędziowie muszą przestrzegać Konstytucji. - Muszą również tym samym przestrzegać ustaw obowiązujących w Polsce, a warunkiem ich obowiązywania jest ich uchwalenie przez demokratycznie wybrany parlament. Z tym niektórzy sędziowie w ostatnich tygodniach mają ogromny problem. Można powiedzieć, że nawet celowo podnoszą rękę na praworządność w Polsce i UE - stwierdził Przemysław Czarnek.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Listy poparcia do KRS. Posłowie PiS ponownie skarżą przepisy do TK

Poseł PiS zaznaczył, że w polskim systemie prawnym nie ma żadnego przepisu, który pozwalałby sędziom na zawieszanie stosowania przepisów ustaw i na badanie ich konstytucyjności. - Jeśli sędziowie mają wątpliwości co do konstytucyjności przepisu, na podstawie którego orzekają, mają prawo zawiesić postępowanie i skierować pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Nie mogą samodzielnie dokonywać kontroli konstytucyjności prawa – podkreślił gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Przemysław Czarnek (poseł PiS)

Data emisji: 9.12.2019

Godzina: 7.16

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lista Zaradkiewicza". Opublikowano nazwiska i funkcje sędziów powołanych w PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 13:21
Kamil Zaradkiewicz, sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, przekazał portalowi wPolityce.pl pełną listę sędziów nominowanych przez Radę Państwa PRL. Chodzi o 747 sędziów orzekających dziś w sądach różnych instancji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie manipulujcie". Apel Sebastiana Kalety ws. wyroków TSUE i SN

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 15:57
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta oświadczył, że PiS być może złoży wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją orzeczenia TSUE. Chodzi o wyrok z 19 listopada w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: totalna opozycja próbuje wprowadzić chaos do systemu sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 10:40
- System sądownictwa jest w dalszym ciągu patologiczny - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Lichocka (PiS). Gośćmi audycji "7x24" byli również Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), prof. Wojciech Maksymowicz (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) oraz Jan Filip Libicki (PSL).
rozwiń zwiń