X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowe samochody z zabezpieczeniami. Poprawią bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 14:01
Inteligentne dostosowanie prędkości, alkolock, systemy utrzymania pojazdu na pasie ruchu, a także monitorowania senności - to tylko niektóre z systemów bezpieczeństwa, w które już niebawem będą wyposażone nowe samochody w Unii Europejskiej. Unijne rozporządzenie wejdzie w życie w połowie 2022 roku.
Audio
  • Zmiany w przepisach. Jak będą wyglądać nowe samochody? (Jedynka/ Sygnały Dnia)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: metamorworks/Shutterstock.com

Unia Europejska chce w ten sposób postawić na bezpieczeństwo - kierowców, pasażerów, ale jednocześnie pieszych i rowerzystów. Nowe przepisy mają zmniejszyć liczbę wypadów drogowych.

Obniżą prędkość, wyeliminują "popijających"

- Przede wszystkim od 2022 roku wszystkie pojazdy mają być wyposażone w asystenta awaryjnego hamowania (…). Ten system bardzo pomaga, kiedy kierowca zagapi się i nie zauważy jakiejś sytuacji na drodze. Samochód poprzez radary bada sytuację i zaciąga hamulec za kierowcę, tak by nie doprowadzić do kolizji - mówi Marcin Barankiewicz z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Kolejną nowinką będzie alkolock, czyli blokada alkoholowa. Obecnie korzystają z niej kierowcy, którzy stracili prawo jazdy po alkoholu bądź kierowcy autobusów. - Od 2022 roku ma to dotyczyć wszystkich kierowców - tłumaczy Marcin Barankiewicz i dodaje, że blokada będzie polegała na odcięciu dopływu paliwa, jeżeli kierowca będzie pod wpływem alkoholu.

Elektroniczne systemy to tylko dodatek

- Politycy i Unia Europejska dążą do tego, żeby ziściły się założenia wizji "zero", czyli takie, aby nikt nie ponosił śmierci w wyniku wypadków drogowych. Te wszystkie systemy bezpieczeństwa, które są rozwijane w pojazdach, mają służyć właśnie temu - słyszymy.

Wyjeżdżając na drogę, trzeba jednak pamiętać, że przed wypadkiem możemy uchronić się przede wszystkim my sami.

- Wszelkiego rodzaju urządzenia, które mają wpływ na to, aby poinformować nas, że zbliżamy się do przeszkody, że usypiamy, że jesteśmy pod wpływem alkoholu i nie powinniśmy wsiadać za kierownicę, są jak najbardziej dobre i mają wpływ na nasze bezpieczeństwo, ale jednak ostateczną decyzję na drodze, zostawmy człowiekowi - przypomina insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Czy dodatkowe zabezpieczenia mocno wpłyną na ceny samochodów? Jakie zmiany będą dotyczyć autobusów i ciężarówek? Czy kierowca stanie się tak naprawdę pasażerem?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Grzegorz JankowskiKarolina Rożej

Reporter: Klaudia Porębska

Goście: Marcin Barankiewicz (Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów), insp. Mariusz Ciarka (Komenda Główna Policji)

Data emisji: 13.11.2019

Godzina: 6.32

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzymaj ręce na kierownicy. Inaczej mandat 500 zł

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:33
W listopadzie czeka nas zmiana przepisów prawa o ruchu drogowym. Policjanci będą m.in. sprawdzać liczniki w naszych samochodach. Warto też pamiętać o starych przepisach, które wskazują, że podczas kontroli drogowej, należy… trzymać ręce na kierownicy. Inaczej możemy spodziewać się mandatu w wysokości 500 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo jazdy w telefonie? Ministerstwo Cyfryzacji rozważa taką możliwość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 11:49
Dzięki aplikacji mObywatel nie musimy nosić przy sobie dowodu osobistego, ani dowodu rejestracyjnego. Możliwe, że już niedługo podobnie będzie z prawem jazdy. - Rzeczywiście są takie plany, ale tutaj potrzebna jest jeszcze cierpliwość - potwierdza Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.
rozwiń zwiń