X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niepodległa do hymnu": Polacy zaśpiewają go wspólnie 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 10:52
- 46 procent Polaków deklaruje udział w obchodach Święta Niepodległości. Ta liczba co roku wzrasta. Obserwujemy, że Polacy z roku na rok oczekują czegoś innego w ramach współczesnego patriotyzmu - mówił w Jedynce Jan Kowalski, dyrektor biura programu Niepodległa. Zachęcał do udziału w akcji "Niepodległa do hymnu" - bo, jak mówił, nic tak nie łączy Polaków jak hymn.
Audio
  • Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa" o obchodach rocznicy niepodległości (Jedynka/ Sygnały dnia)
Obchody 11 listopada
Obchody 11 listopadaFoto: Shutterstock.com / Rafal Bloch

Według badań Narodowego Centrum Kultury 74 procent Polaków ocenia pozytywnie obchody odzyskania niepodległości. - Badania prowadzone są zgodnie celem wieloletnim programu Niepodległa – celem jest zwiększanie świadomości wspólnoty obywatelskiej Polaków - powiedział w Jedynce w "Sygnałach dnia" Jan Kowalski, dyrektor biura programu "Niepodległa". 

Marsz Niepodległości shutterstock-1200.jpg
Dyrektor NCK: obchody odzyskania niepodległości łączą Polaków

- Badania NCK są bardzo ważne – a z roku na rok ten wskaźnik rośnie. To napędza chęć do działania. Chcemy za każdym razem przygotować te obchody jak najlepiej, by wskaźnik był coraz lepszy - stwierdził Gość Jedynki.

Jak tłumaczył, Polacy jeszcze parę lat temu woleli być obserwatorami wydarzeń, przyjść, zobaczyć, co się dzieje. Teraz chcą uczestniczyć w tych wydarzeniach: stąd są różne akcje, które włączają ludzi do śpiewania, do samodzielnego organizowania u siebie akcji, takie jak np. "Niepodległa do hymnu", czy też specjalne warsztaty. -  Mamy też programy dotacyjne, dzięki którym Polacy mogą sami organizować wydarzenia - dodał Jan Kowalski.

"Niepodległa do hymnu" 

W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" - 11 listopada o godzinie 12 będzie można wspólnie w różnych miejscach świata zaśpiewać hymn Polski.

- To kampania społeczna o zasięgu ogólnoświatowym. Zachęcamy wszystkich Polaków, by o godzinie 12 wspólnie zaśpiewać hymn. Nie ma nic bardziej łączącego Polaków niż polski hymn. Nie jesteśmy w stanie spotkać się w jednym miejscu na wspólnym marszu – ale wszyscy możemy o godzinie 12 śpiewać hymn, gdziekolwiek jesteśmy - dodał.

Gość Jedynki zaznaczył, że na stronie niepodległa.gov.pl jest mapa z informacją, gdzie hymn jest śpiewany. To akcja społeczna – ludzie, organizacje, ambasady, konsulaty dodają miejsca, gdzie hymn będzie można śpiewać. 

O godzinie 12 pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty. Potem o 13.30 zaczyna się festiwal Niepodległa. To oferta kulturalna dla tych, którzy chcą wspólnie, rodzinnie, świętować dzień odzyskania niepodległości. Będą m.in. warsztaty dla dzieci – m.in. tańca, występy orkiestr, przejazdy zabytkowych pojazdów - mówił gość Jedynki. O godzinie 17 odbędzie się koncert przed Pałacem Prezydenckim. To tylko niektóre atrakcje.

Na stronie niepodległa.gov.pl gromadzone są informacje o obchodach 11 listopada w całej Polsce.

Nabór wniosków na dotację

Jak mówił gość Jedynki, ogłoszono już nabór wniosków na projekty obchodów Dnia Niepodległości w 2020 roku. Termin ich składania to od 8 listopada do 9 grudnia i móżna to zrobić na stronie niepodległa.gov.pl - wnioski mogą składać stowarzyszenia, fundacje, samorządowe instytucje kultury, czyli biblioteki, teatry, domy kultury. Można otrzymać nawet 100 tysięcy zł na organizację np. cyklu wydarzeń.

Przyszły rok, jak mówił gość Jedynki, to m.in. stulecie Bitwy Warszawskiej i zaślubin Polski z morzem.

Podkreślił, że odzyskiwanie niepodległości było procesem, trwającym pewien czas. A program będzie realizowany do 2022 roku, bo np. w 1922 roku odbyły się ostatnie plebiscyty.

Więcej o obchodach Dnia Niepodległości - w nagraniu rozmowy. 

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa"  

Data emisji: 9.11.2019

Godzina: 8:15

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor NCK: obchody odzyskania niepodległości łączą Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 07:43
- Z badań NCK wynika, że 74 proc. Polaków dobrze oceniło zeszłoroczne obchody odzyskania niepodległości - powiedział w "Sygnałach dnia" prof. Rafał Wiśniewski dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń