X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prof. M. Kurzyna: pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym brakuje tlenu codziennie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 08:42
- Pacjenci, którzy chorują na tą chorobę odczuwają taką samą duszność jak himalaista po wejściu na ośmiotysięcznik. Tam brakuje tlenu z powodu jego małej zawartości w powietrzu, a pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym brakuje tlenu codziennie - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Marcin Kurzyna - kardiolog. 
Audio
  • O tętniczym nadciśnieniu płucnym (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Brak tchu, zadyszka, znużenie i zmęczenie - to mogą być objawy tętniczego nadciśnienia płucnego. Chorzy przypisują te dolegliwości niewyspaniu czy przepracowaniu i zazwyczaj je bagatelizują. Dlatego od pierwszych sygnałów choroby do postawienia właściwego rozpoznania mija w Polsce od kilku miesięcy do kilku lat. - To są objawy, które występują w wielu chorobach serca i układu oddechowego. Nie są swoiste, ale powinny być niepokojące, powinny zwrócić uwagę tego, kogo dotnie, że może coś z jego zdrowiem nie jest w porządku - uświadamia prof. Kurzyna. 

Tętnicze nadciśnienie płucne to rzadka choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje ponad 1000 osób, co roku rozpoznaje się 120 nowych przypadków. Chorują głównie młode kobiety w wieku 20-30 lat. - Jest to bardzo poważna choroba. W płucach narastają naczynka wielkości jednego czy pół milimetra. Tych naczyń jest w płucach tysiące i krew nie może swobodnie przepłynąć, żeby nabrać tyle tlenu ile potrzebuje - zaznacza kardiolog. 

"Życie bez tchu"

W celu zwiększenia świadomości społecznej powstał projekt edukacyjny "Życie bez tchu". Ambasadorką akcji została himalaistka Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Wybór himalaistki nie był przypadkowy, ponieważ osoby, które żyją z chorobą na co dzień mają trudności w wykonaniu najprostszych zajęć poprzez niewystarczającą ilość tlenu w płucach. To samo odczuwa himalaista, który zdobywa najwyższe szczyty na świecie. 

Dostęp do nowoczesnego leczenia 

Jak wspomina prof. Kurzyna, jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku osoba, u której rozpoznano TNP miała przed sobą przeciętnie 2 lata życia. Sytuację zmieniły leki, które rozkurczają tętniczki płucne - podawane podskórnie, dożylnie, wziewnie czy doustnie. W Polsce niedawno rozszerzono refundację leków. - W pewnym zakresie jest to refundacja w systemie programu lekowego, który jest tak jak system refundacji stosowany w chorobach, które są rzadkie, a leki są bardzo drogie - dodał gość audycji. 

Co można zrobić, żeby poprawić komfort życia osobom z tętniczym nadciśnieniem płucnym? 

Posłuchaj całej rozmowy już teraz!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Henryk Szrubarz 

Gość: prof. Marcin Kurzyna (kardiolog, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku) 

Data emisji: 9.11.2019 r. 

Godzina emisji: 7.40

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby rzadkie wcale nie takie rzadkie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 18:40
Guz brodawkowaty szyszynki to jedna z ośmiu tysięcy chorób będących na liście chorób rzadkich. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 6-8 procent Europejczyków zapada na jedną z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Hryniewiecki: kształcimy lekarzy z całej Polski i robimy to z sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 10:24
Z okazji jubileuszu 40 lat Instytutu Kardiologii w Warszawie, prof. Tomasz Hryniewiecki w "Sygnałach dnia" opowiedział o tym, co należy robić, aby utrzymać rolę pioniera w Polsce w leczeniu chorób serca oraz jak należy zadbać o swój organ, aby w przyszłości uniknąć poważnych schorzeń. 
rozwiń zwiń