X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Maciej Golubiewski o książce o Rotmistrzu Pileckim: ta historia żyje, ukazuje się nam człowiek z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 14:09
Dzisiaj (25.06) w Stanach Zjednoczonych ukazała się biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Jej autorem jest były reporter wojenny i pisarz Jack Fairweather. - Autor umie przedstawić Pileckiego w taki sposób, żeby nic nie zagubić z jego przywiązania do polskości, tradycji i wiary, ale jednocześnie pokazuje, że jest to człowiek będący bohaterem dla wszystkich czasów - mówi Maciej Golubowski, konsul generalny RP w Nowym Jorku.
Audio
  • W USA ukazała się książka o Rotmistrzu Pileckim - "Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz" (Jedynka/ Sygnały Dnia)
Maciej Golubiewski, polski konsul generalny w Nowym Jorku
Maciej Golubiewski, polski konsul generalny w Nowym JorkuFoto: newyork.mfa.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki był bojownikiem polskiego państwa podziemnego, podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie. Losy rotmistrza postanowił opisać brytyjski publicysta Jack Fairweather. Dziś w USA ukazała się jego książka przeznaczona dla amerykańskich czytelników - "Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz" ("The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz"). Publikcja ukazuje się nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins. Od dziś będzie dostępna w największych amerykańskich księgarniach, w tym sieci Barnes&Noble oraz na Amazonie.

- Witold Pilecki wchodzi do uniwersalnej świadomości świata anglosaskiego - komentuje Maciej Golubiewski. - Jack Fairweather skupił się na sylwetce Pileckiego i jego działaniach. Jest to człowiek trochę wyjęty z innych czasów, ponieważ jego wierność ojczyźnie i swoim wartościom jest dzisiaj w świecie postoświeceniowym wręcz niezrozumiała - dodaje.

Ekspert "Sygnałów Dnia" uważa, że publikacja przeznaczona jest dla szerszej opinii publicznej, a nie tylko dla historyków. Jednocześnie zwraca uwagę, że książka została napisana w sposób powieściowy i nie jest dokumentem. Mimo tragicznych losów rotmistrza, jest piękna, ponieważ ukazuje jego człowieczeństwo.

- Ludzie byli przywiązani do najważniejszych cnót: patriotyzmu, miłości do ojczyzny i religii katolickiej. Komuniści wiedzieli, że te osoby były niebezpieczne, ponieważ pokazywały to, co było najlepsze w naszej tradycji. Polacy od samego początku nie chcieli widzieć nikczemności na swojej ziemi. Tacy ludzie jak Pilecki wręcz nienawidzili tego, co Niemcy robili innym ludziom. Jest ukazane, że ktokolwiek czuł się prawdziwym Polakiem, wiedział, że niemiecka okupacja i niemiecki program eksterminacyjny są czymś, co kłóci się z podstawowymi wartościami, z którymi ci ludzie wychodzili z domu - mówi Maciej Golubiewski.

Konsul generalny rozwija także temat komunistów, którzy chcieli zmieść z powierzchni ziemi świadków historii, jak również opowiada o autorze książki "Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz" oraz o Witoldzie Pileckim.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Rozmawia: Marek Wałkuski

Gość: Maciej Golubiewski (konsul generalny RP w Nowym Jorku)

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 7.39

IAR/D.S

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki – 119. rocznica urodzin

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 06:00
13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Rotmistrz Witold Pilecki ikoną

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 08:35
73. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz to czas, w którym warto zastanowić się nad odpowiedzialnością i próbach jej unikania przez sprawców. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Maciej Świrski - założyciel Reduty Dobrego Imienia i Tadeusz Płużański – historyk i publicysta.
rozwiń zwiń