X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Mariusz Błaszczak: samoloty F-35A to skok, jeśli chodzi o technologię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:11
- Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do wtorkowej informacji, że Ministerstwo Obrony wysłało zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o zakupie samolotów F-35A (Jedynka/Sygnały dnia)

W listopadzie 2018 roku minister obrony narodowej polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyspieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej, piątej generacji. Te, których obecnie używają siły powietrzne, czyli samoloty F-16, są maszynami czwartej generacji.

F-35 free 1200.jpg
Samoloty F-35 w polskiej armii. MON wykonało kolejny krok

"Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami" - napisał we wtorek Mariusz Błaszczak na Twitterze.

- Rozmawiałem już wstępnie na ten temat zarówno ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, czyli sekretarzem obrony USA Patrickiem M. Shanahanem, jak i producentem tych maszyn, a więc koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin. Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział Mariusz Błaszczak.

Dodał, że jest w tej kwestii optymistą. - Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie dysponowało najnowocześniejszym sprzętem. F-35A to właśnie taki sprzęt, który daje nam przewagę i odstrasza ewentualnego przeciwnika, a jednocześnie mocno podnosi poziom naszego wojska. To naprawdę skok, jeśli chodzi o technologię - zaznaczył szef MON.

Gość audycji pytany, ile czasu trzeba czekać, by F-35A zostały do Polski dostarczone, odpowiedział, że "jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten czas był stosunkowo jak najkrótszy". - Wiemy, że dostawy tego samolotu są realizowane, i jesteśmy gotowi, żeby przyjąć go jak najwcześniej. Zależy mi na tym, żeby postsowiecki sprzęt zastąpić właśnie tym nowocześniejszym. Takim niewątpliwie będą nowe myśliwce. W przypadku F-35A kluczowe są słowa "interoperacyjność" i "sieciocentryczność". Chodzi odpowiednio o współpracę z innym sprzętem, którym dysponujemy, a także o możliwość wymiany informacji między żołnierzami, którzy operują tym sprzętem. To znacząco pozwoli na wzrost zdolności obronnych i bojowych polskiego wojska - podkreślił minister obrony narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Mariusz Błaszczak (szef Ministerstwa Obrony Narodowej)

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 7.13

bb/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Skurkiewicz: pierwsza eskadra F-35 będzie kupiona do 2026 roku, później kupimy drugą

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 14:30
- Kupujemy samoloty piątej generacji. To jest decyzja przełomowa, która postawi siły powietrzne w zupełnie innym miejscu - powiedział w Sejmie wiceszef obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Poinformował, że pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie kupiona w tej perspektywie planistycznej do 2026 roku; druga eskadra zostanie kupiona po 2026 roku.
rozwiń zwiń