X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Małgorzata Lechowska: autyzm jest częścią osobowości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:57
2 kwietnia to Światowy Dzień Autyzmu. Co wiemy na temat trudności, z jakimi borykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem neurologicznym?
Audio
  • Rozmowa z osobami współpracującymi z dziećmi autystycznymi (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Africa Studio

Małgorzata Lechowska, która pracuje z autystycznymi dziećmi twierdzi, że autyzm to część ludzkiej osobowości, której nie da się "wyłączyć". - Autyści postrzegają świat przez pryzmat tych samych zmysłów, jakimi my go postrzegamy, z tą różnicą, że potrzebują bezpiecznej niszy, aby móc realizować swoje potrzeby - mówi Małgorzata Lechowska.

Autyzm można już zdiagnozować u dziecka około drugiego roku życia. Dysfunkcja ta objawia się m.in. unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym, trudnościami z wyrażaniem emocji, zbyt głośnym zachowaniem, niewytłumaczalnymi atakami agresji. - Autyzm autyzmowi nierówny - tłumaczy Maria Wroniszewska z fundacji SYNAPSIS. - Autyści nie rozumieją pewnych reguł społecznych, są naiwni i pomimo ogromnych starań, często ciężko jest im oszacować zagrożenie, w jakim przyszło im się znaleźć - dodaje. Twierdzi, że do spektrum osób autystycznych zalicza się także tych, którzy są dotknięci zespołem Aspergera. 

Co dzieje się w psychice osób autystycznych? Co warto wiedzieć o dotkniętych autyzmem, aby móc okazać im wyrozumiałość? Czym jest zespół Aspergera? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych i Piotr Gociek

Data emisji: 02.04.2019

Godzina emisji: 7.44

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedszkolaki w obliczu otyłości. Gdzie podziały się zdrowe nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:15
- Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a jest to efekt złych nawyków żywieniowych  - mówi dr Małgorzata Kostecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Co przedszkola mogą zrobić, aby uchronić dzieci przed nadmiernym przybieraniem na wadze?
rozwiń zwiń