X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Elżbieta Rafalska: najniższe emerytury i renty wzrosną do 1100 zł

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 08:00
- Musimy jednak pamiętać, że prawo do minimalnej emerytury spełniamy, gdy osiągniemy wymagany wiek emerytalny, ale również gdy osiągniemy wymagany staż pracy - tłumaczyła w radiowej Jedynce Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
Audio
  • Elżbieta Rafalska o podwyżce emerytur, rent i programie 500+ (Sygnały dnia/ Jedynka)

Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione. W rezultacie wszystkie emerytury i renty zostaną podniesione o wynikający z ustawy wskaźnik waloryzacji, czyli o 3,26 proc.

- Nikt nie dostanie waloryzacji niższej niż 70 zł. Najniższa emerytura i renta wzrośnie do 1100 zł. Musimy jednak pamiętać, że prawo do minimalnej emerytury spełniamy, gdy osiągniemy wymagany wiek emerytalny, ale również gdy osiągniemy wymagany staż pracy. W przypadku kobiet wynosi 20 lat, a mężczyzn 25. Po trzech latach rządów PiS to świadczenie minimalne wzrosło prawie o jedną czwartą - powiedziała Rafalska.

- Nasz rząd ma świadomość, że polskie świadczenia emerytalne są niewysokie i chcielibyśmy, żeby sytuacja materialna emerytów polepszała się, bo to jest grupa ciągle zagrożona ubóstwem. Zwłaszcza gospodarstwa jednoosobowe, które dźwigają cały ciężar ponoszenia stałych kosztów utrzymania - wyjaśniła pani minister pytana, czy emeryci mogą liczyć na jednorazowe dofinansowanie.

Elżbieta Rafalska odniosła się również do świadczeń programu 500+. - Dziś mamy inflację, a w pierwszym roku obowiązywania 500+ była deflacja, o czym nie chcemy pamiętać. Przyznane świadczenie było oparte o dochód dwa lata wstecz. Bierzemy pod uwagę zmianę kryterium dochodowego, do jakiego poziomu, dziś tego jeszcze nie mogę powiedzieć - powiedziała.

- Przy ustaleniu kryterium dochodowego przy 500+ skala oszczędności nie byłaby duża. W żaden sposób nie pozwoliłoby to na sfinansowanie świadczenia na każde dziecko. Dwa miliony czterysta tysięcy wniosków, które wpływają do samorządu musiałyby być przeliczane, żebyśmy wiedzieli jakie jest kryterium obowiązujące, a do tej pory ma ono charakter uniwersalny, nie tylko socjalny - zdradziła Rafalska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Elżbieta Rafalska (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 7.15

dn/PAP/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet 2019. Elżbieta Rafalska: mamy zabezpieczone środki na emerytury matczyne

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 08:21
- Mamy zabezpieczone środki na zapowiadane emerytury matczyne, one są dziś ujęte w rezerwie. Koszt tego programu to 915 tysięcy, to są nasze szacunki - mówiła na antenie radiowej Jedynki Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: rząd zaproponuje nowy mechanizm waloryzacji rent i emerytur

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 09:39
Proponujemy w 2019 r. nowy mechanizm waloryzacji rent i emerytur, wzrost minimalnych emerytur i rent do 1100 zł, a najmniejszą waloryzację na poziomie 70 zł – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 
rozwiń zwiń