X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Jerzy Giedroyc

Polska

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 17:57
Sensem istnienia "Kultury" był Kraj – mówił Józef Czapski. W rozwijaniu stałego kontaktu z Krajem, Redaktor i ludzie z jego kręgu widzieli jedyną drogę do wpływania na opinię publiczną w PRL.
Audio
Jerzy Giedroyc, zdjęcie z 1996 roku
Jerzy Giedroyc, zdjęcie z 1996 rokuFoto: Instytut Literacki

W Maisons-Laffitte reagowano na wszystko, co działo się w komunistycznej Polsce i szerzej - za żelazną kurtyną.  Każdy kolejny "polski miesiąc", począwszy od Czerwca 1956, był żywo analizowany i komentowany. Podparyska siedziba redaktora była zawsze otwarta dla przybyszów z kraju.

Giedroyc był gotów rozmawiać z każdym, nawet z komunistami, bo jak podkreślał, walczyć trzeba z ideologią, a nie z ludźmi. Ta otwartość połączona z dogłębną analizą sytuacji, pozwoliła mu na długo przed narodzinami "Solidarności" przewidzieć, że nie zbrojne powstanie, ale wielki ruch robotniczy może w Polsce zmieść rządy komunistów. 

W latach 1977-90 podziemne oficyny wydawnicze wydały w Polsce blisko 1100 pozycji Instytutu Literackiego.  Jerzy Giedroyc wielokrotnie podkreślał, że było to jedno z największych osiągnięć "Kultury". W 1976 Juliusz Mieroszewski pisał: "W określeniu naszego stanowiska nie kierujemy się taką czy inną ideologią, tym mniej polityką takiej czy innej partii – lecz wyłącznie niepodległościowymi interesami Polski". 

Nagrania archiwalne

Jerzy Giedroyc wielokrotnie oceniał sytuację społeczną i polityczną w kraju. O Polsce wypowiadał się m.in. na antenie polskiej sekcji radia BBC.

Posłuchaj
06:14 Giedroyc - Polska perspektywa wschodu BBC Polska - prespektywa Wschodu wypowiedź z 1999 roku

Posłuchaj
06:19 Giedroyc Polska - Kościół i przyszłość wypowiedź z 1999 roku BBC Polska - Kościół i przyszłość wypowiedź z 1999 roku

Posłuchaj
05:25 Giedroyc Polska - dekomunizacja wypowiedź z 1999 roku BBC Polska - dekomunizacja, wypowiedź z 1999 roku

Własne sprawy przełożone nad interesy państwa – taką postawę włodarzy Polski krytykował Giedroyc. Liczył na to, że zbliżające się wybory samorządowe zmienią tę postać rzeczy:

Posłuchaj
01:40 Giedroycia z 1990 Polska RFI Wypowiedź Jerzego Giedroycia z 1990 roku o sytuacji politycznej w kraju