X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

"Nie wszystkich stać na prywatną służbę zdrowia"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 14:26
Nie wszystkich Polaków stać na korzystanie z komercyjnej służby zdrowia - to jedno z haseł protestu pracowników służby zdrowia zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" i OPZZ, który odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie. Chcą debaty prezydenckiej o służbie.
Audio

Nie wszystkich Polaków stać na korzystanie z komercyjnej służby zdrowia - to jedno z haseł protestu pracowników służby zdrowia zrzeszonych w NSZZ "Solidarność" i OPZZ, który odbędzie się 7 kwietnia w Warszawie. Zapowiadają debatę kandydatów na prezydenta na temat służby zdrowia.

Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia ONZ oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Jak poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie, pracownicy służby zdrowia zrzeszeni w NSZZ "S" oraz OPZZ chcą publicznie zaprotestować przeciwko złej sytuacji w publicznej służby zdrowia. "Obecna sytuacja w ochronie zdrowia dojrzała do decyzji, aby dać wyraz niezadowoleniu z dostępności obywateli do świadczeń zdrowotnych jak też trudnej sytuacji środowiska pracowniczego" - napisali w liście do związkowców szefowie NSZZ "S" Janusz Śniadek i OPZZ Jan Guz.

Zaplanowany na środę protest rozpocznie się o godz. 11.30 przed gmachem Sejmu, skąd nastąpi przemarsz przed Kancelarię Premiera przy Al. Ujazdowskich. W demonstracji mają także uczestniczyć górnicy, hutnicy oraz stoczniowcy - poinformowała szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S" Mariola Ochman.

Szerzy się niezadowolenie ze służby zdrowia

Z przedstawionej informacji wynika, że 75 proc. Polaków jest niezadowolnych z opieki zdrowotnej. Według strony związkowej pomysły kolejnych reform, restrukturyzacji, przekształceń w służbie zdrowia naruszają bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i pracowników. "Niestety głos środowiska zarówno pacjentów jak i pracowników ochrony zdrowia nie chce być słyszany. Od początku istnienia tego rządu (PO-PSL) dialogu praktycznie nie ma" - powiedziała Ochman.

Przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adam Sandauer przypomniał, że pacjenci miesiącami oczekują w kolejkach na badania. "Środowisko pacjentów jest najsłabsze, nie starcza przede wszystkim na właściwe leczenie, za mało jest na pensje" - powiedział Sandauer.

Z kolei Urszula Michalska z OPZZ wyraziła nadzieję, że w zapowiadanym od dłuższego czasu przez minister zdrowia Ewę Kopacz pakiecie projektów ustaw zdrowotnych znajdą się propracownicze zapisy, które satysfakcjonowałyby pracowników służby zdrowia. "Niestety tak się nie dzieje" - powiedziała Michalska.

Do protestu przyłączą się pielęgniarki i położne

Udziału w środowym proteście nie weźmie Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który postanowił, że tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia będzie "świętem solidarności z pacjentami". Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej przewodnicząca związku Dorota Gardias, decyzję w tej sprawie Zarząd Krajowy OZZPiP podjął miesiąc temu.

[----- Podzial strony -----]

Jak dodała, powodem takiej decyzji było także rozpoczęcie rozmów z rządem, które są w jej ocenie szansą na wypracowanie rozwiązań korzystnych zarówno dla pracujących w ochronie zdrowia, jak i dla pacjentów. "OZZPiP jest stroną społeczną, która zawsze dotrzymywała słowa. Dlatego prowadząc rozmowy, których domagaliśmy się protestując i strajkując jeszcze miesiąc temu, nie wstaniemy teraz od stołu rokowań, by wyjść na ulicę" - powiedziała.

Odbędzie się debata prezydencka o służbie zdrowia

Jednocześnie Gardias zapowiedziała, że w drugiej połowie maja OZZPiP zorganizuje debatę kandydatów na prezydenta, w której mieliby oni przedstawić swój punkt widzenia i propozycje działań zmierzających do naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Jak dodała, tocząca się de facto kampania prezydencka nie nastraja do optymizmu. W jej ocenie potencjalni kandydaci "mówią dużo o wielu sprawach, ale tak naprawdę nie ma pomysłu na naprawę tak ważnej sprawy dla obywateli, jaką jest ochrona zdrowia".

Gardias podkreśliła, że to właśnie prezydent - będący głową państwa i wybrany przez większość obywateli - powinien pełnić pieczę nad tworzeniem kompleksowego i wieloletniego planu naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce, bowiem ma on potrzebne do tego autorytet i kompetencje, w tym inicjatywę ustawodawczą.

Jak poinformowano na konferencji, odmowę udziału w debacie związek potraktuje jako dowód na to, że dany kandydat nie ma pomysłu na rozwiązanie problemów systemu ochrony zdrowia w kraju.

 

tk, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak