Marcowy wskaźnik klimatu w usługach idzie do góry

2010-03-22, 15:07

Marcowy wskaźnik klimatu w usługach idzie do góry

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w usługach polepszył się, z wyjątkiem sekcji informacja i telekomunikacja - wynika z danych GUS.

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu w usługach polepszył się, z wyjątkiem sekcji informacja i telekomunikacja - wynika z danych GUS.

W porównaniu z lutym wskaźnik koniunktury w sektorze finansów i ubezpieczeń wzrósł o 3 pkt do poziomu plus 30, w branży informatyka i komunikacja spadł o 2 pkt do poziomu plus 19, a w sekcji transport i gospodarka zanotowano wzrost o 1 pkt do poziomu minus 7.

W sektorze finansów i ubezpieczeń poprawę koniunktury odnotowuje 36 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 6 proc. (w lutym odpowiednio 33 proc. i 6 proc.).

"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw przewidują, że popyt na usługi i ich sprzedaż utrzyma się na korzystnym poziomie sprzed miesiąca. W konsekwencji przyszła sytuacja finansowa może się poprawiać" - napisano w komunikacie.

"Sygnalizowany jest wolniejszy niż w lutym wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach ich wzrost może utrzymać się na poziomie prognozowanym w lutym. Można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia w tej grupie jednostek" - dodano.

W marcu w sekcji informacja i komunikacja poprawę koniunktury odnotowuje 28 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 9 proc. (w lutym odpowiednio 28 proc. i 7 proc.). "Dyrektorzy jednostek sygnalizują nieco większy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży usług, mimo utrzymującego się niewielkiego spadku bieżącego popytu i wolniejszej niż w ubiegłym miesiącu poprawy sytuacji finansowej" - napisano w komunikacie.

"Sygnalizowane jest utrzymanie spadku zarówno bieżących jak i przewidywanych cen. Dyrektorzy jednostek planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu nieco większym niż prognozowano przed miesiącem" - dodano.

[----- Podzial strony -----]

W marcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 1 (w lutym minus 10). Poprawę koniunktury odnotowuje 18 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 19 proc. (w lutym odpowiednio 13 proc. i 23 proc.).

"Poprawa ta wynika z mniej negatywnych ocen popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, a także z optymistycznych prognoz w tym zakresie. Odnotowywany jest niewielki wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco szybciej niż wskazywała prognoza z lutego. Liczba zatrudnionych pracowników może nieznacznie wzrosnąć" - napisano.

W sekcji transport i gospodarka magazynowa poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 23 proc. (w lutym odpowiednio 14 proc. i 22 proc.).

"Na takie oceny koniunktury wpływają optymistyczne prognozy popytu i sprzedaży przy mniej pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Mimo iż sytuacja finansowa jest oceniana nadal negatywnie, przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w lutym" - napisano w komunikacie.

"Dyrektorzy jednostek sygnalizują spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać niewielkiego spadku zatrudnienia w tej grupie jednostek, zbliżonego do prognozowanego przed miesiącem" - dodano.


tk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP

Polecane

Wróć do strony głównej