Liga Narodów: Belgia - Polska. Biało-Czerwoni otrzymali lekcję gry

2022-06-08, 22:40

Piłkarz reprezentacji Polski Robert Lewandowski (P) i Toby Alderweireld (L) z Belgii podczas meczu Ligi Narodów w Brukseli. Foto: PAP/Andrzej Lange

Reprezentacja Polski przegrała w Brukseli z Belgią aż 1:6 w meczu drugiej kolejki piłkarskiej Ligi Narodów. Gospodarze rozbili Biało-Czerwonych w drugiej połowie.

• Polacy rozpoczęli rywalizację w trzeciej edycji Ligi Narodów od pokonania reprezentacji Walii
  • Belgowie w inauguracyjnym spotkaniu wysoko ulegli natomiast Holendrom, więc na kolejną wpadkę nie chcą sobie pozwolić

Reprezentacja Polski rywalizację w trzeciej edycji Ligi Narodów rozpoczęła od wygranej we Wrocławiu z Walią (2:1). Znacznie słabiej w inauguracyjnej kolejce poszło Belgom, którzy ulegli u siebie Holendrom aż 1:4. Niestety, w środę "Czerwone Diabły" poprawiły sobie nastroje...

Belgijska dominacja bez efektów do przerwy

Już od początku meczu dominacja Belgów nie podlegała dyskusji. Już w czwartej minucie w słupek polskiej bramki trafił Michy Batshuayi. Minutę później ten sam napastnik był już skuteczniejszy, ale gol nie został uznany ze względu na spalonego.

Choć Belgowie dominowali, do siatki trafili Biało-Czerwoni. Robert Lewandowski w 28. minucie wykończył zespołową akcję Biało-Czerwonych i zamienił na gola podanie Sebastiana Szymańskiego. Dla kapitana polskiej kadry był to już 76. występ w narodowych barwach.

Niestety, jeszcze przed przerwą "Czerwone Diabły" wyrównały. W 42. minucie gola zdobył Axel Witsel. Bartłomiej Drągowski zdołał odbić strzał, obronić uderzenie Kevina De Bruyne, lecz polscy obrońcy nie potrafili przejąć piłki. Ta trafiła w końcu do pomocnika, który niedawno pożegnał się z Borussią Dortmund. Witsel ładnym strzałem skierował piłkę do siatki.

Druga połowa do jednej bramki

Druga część gry to już obraz dominacji jednej drużyny. Tym razem przewaga Belgów przełożyła się na gole, choć podopieczni Czesława Michniewicza długo dzielnie się bronili.

Dobre interwencje notował Drągowski, jednak w 59. minucie skapitulował. Na listę strzelców wpisał się De Bruyne. Gwiazdor gospodarzy wykończył akcję, która zaczęła się od... straty Lewandowskiego.

Trener Czesław Michniewicz tak podsumował to spotkanie (PR1) 0:35
+

Od tego momentu gra Polaków całkowicie się posypała. Trener gospodarzy Roberto Martinez przeprowadzał zmiany, a rezerwowi podwyższali jakość drużyny z Beneluksu. Przykładem niech będzie Leandro Trossard, który w 72. minucie trafił do siatki, a osiem minut później ponownie pokonał naszego bramkarza.

Szczególnie gol na 4:1 był przedniej urody... To nie był jednak koniec belgijskiej masakry piłką. Już w 83. minucie gola zdobył Leandro Dendoncker, przy którego strzale źle zachował się Drągowski.

Choć w końcówce szanse na zmniejszenie strat mieli Nicola Zalewski, Adam Buksa i Matty Cash, belgijska bramka była jak zaczarowana. Inaczej niż polska - w doliczonym czasie gry wynik ustalił kolejny zmiennik Lois Openda.

Wynik 6:1 mówi sam za siebie. Reprezentacja Polski została całkowicie zdominowana...

Liga Narodów okazją do selekcji?

Selekcjoner Czesław Michniewicz powołał na czerwcowe mecze aż 38 piłkarzy, traktując Ligę Narodów jako element przygotowań do mistrzostw świata i walki zawodników o miejsce w kadrze na mundial.

Selekcjoner Biało-Czerwonych zwrócił uwagę na to, co zadecydowało o sukcesie rywali (PR1) 0:30
+

Celem jest jednak zajęcie minimum trzeciego miejsca w grupie, które zagwarantuje utrzymanie w najwyższej dywizji rozgrywek. Aby nie spaść, trzeba jednak grać znacznie lepiej niż w spotkaniu z Belgami.

W czerwcu Biało-Czerwoni zagrają jeszcze dwa mecze - 11 czerwca zmierzą się z Holandią w Rotterdamie, a trzy dni później podejmą w Warszawie Belgię.

Belgia - Polska 6:1 - KONIEC

Bramki: Witsel (42.), De Bruyne (59.), Trossard (72., 80.), Dendoncker (83.), Openda (90.+3)  - Lewandowski (28.)

Żółte kartki: Belgia - Axel Witsel; Polska - Grzegorz Krychowiak

Belgia: Simon Mignolet - Leander Dendoncker, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Timothy Castagne (84, Thorgan Hazard) - Youri Tielemans, Axel Witsel (84, Wouter Faes), Yannick Ferreira-Carrasco, Kevin De Bruyne (75, Charles De Ketelare), Eden Hazard (66, Leandro Trossard) - Michy Batshuayi (84, Lois Openda).

Polska: Bartłomiej Drągowski - Robert Gumny, Jan Bednarek, Kamil Glik, Tymoteusz Puchacz (46, Bartosz Bereszyński) - Szymon Żurkowski, Grzegorz Krychowiak (46, Damian Szymański), Piotr Zieliński - Sebastian Szymański (66, Matty Cash), Jakub Kamiński (81, Jakub Kamiński), Robert Lewandowski (69, Adam Buksa).

Mecz Belgia-Polska w Jedynce - I połowa 52:29