La Liga: Real Madryt mistrzem Hiszpanii. 35 triumf w historii "Królewskich"

2022-04-30, 18:11

Rodrygo i Lucas Vazquez cieszący się z gola przeciwko Espanyolowi. Foto: PAP/EPA/MARISCAL

Real Madryt pokonał 4:0 Espanyol Barcelona i na 4 kolejki przed końcem rozgrywek La Liga zapewnił sobie mistrzostwo Hiszpanii. Bohaterem "Królewskich" był Brazylijczyk Rodrygo, który w sobotnim meczu strzelił dwa gole.

W meczu z Espanyolem "Królewskim" wystarczał remis, by sięgnąć po tytuł mistrza Hiszpanii. Świadomy dużej przewagi nad Barceloną trener Carlo Ancelotti desygnował do gry rezerwową jedenastkę - zabrakło w niej m.in. najlepszych strzelców ekipy z Madrytu, czyli Karima Benzemy i Viniciusa Juniora.

Gospodarze po raz pierwszy poważnie zagrozili bramce Espanyolu w 13. minucie, kiedy główka Mariano trafiła w słupek. Napastnik rodem z Dominikany ponownie groźnie główkował w 22. minucie, ale również bez rezultatu bramkowego. Wynik meczu ostatecznie otworzył nie Mariano, a Rodrygo - brazylijski skrzydłowy wpadł w pole karne z piłką po podaniu Marcelo i pewnym strzałem pokonał Diego Lopeza.

Brazylijczyk podwyższył na 2:0 w 43. minucie - 21-latek po raz kolejny ściął z piłką do środka, ale tym razem wybrał krótki róg. Golkiper ponownie nie miał szans.

W drugiej odsłonie Espanyol ambitnie zaatakował, ale zapał przyjezdnych z Barcelony szybko ostudził Marco Asensio. Hiszpan plasowanym strzałem wykończył szybką kontrę "Królewskich", strzelając 10. gola w tym sezonie La Liga. W 81. minucie klasę pokazali Vinicius i Benzema, którzy w końcówce weszli na murawę. Brazylijczyk zanotował 12. asystę, natomiast Francuz 26. bramkę w tym sezonie La Liga.

Dla Realu to 35. mistrzostwo Hiszpanii w historii. "Los Blancos" zgromadzili najwięcej krajowych tytułów spośród wszystkich klubów w historii La Liga. Drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów zajmuje Barcelona z 26 tytułami.

Niesamowitym wyczynem może się pochwalić trener Carlo Ancelotti. Włoski szkoleniowiec został pierwszym, który ma na koncie tytuły mistrzowskie zdobyte w pięciu najsilniejszych ligach europejskich. Wcześniej świętował we Włoszech z Milanem w 2004 roku, w Anglii z Chelsea w 2010, we Francji z Paris Saint-Germain w 2013 i w Niemczech z Bayernem Monachium w 2017.