Ekstraklasa: Lechia - Wisła. "Biała Gwiazda" wyszarpała remis i uciekła z dna tabeli

2022-03-05, 21:58

Konrad Gruszkowski (z lewej) asystował przy golu wyrównującym dla Wisły. Obok piłkarz Lechii Rafał Pietrzak . Foto: PAP/Marcin Gadomski

Piłkarze Lechii Gdańsk zremisowali u siebie z Wisłą Kraków 1:1 (1:0) w ostatnim sobotnim meczu 24. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Remis pozwolił gościom opuścić ostatnie miejsce w tabeli.

Gdańszczanie byli zdecydowanym faworytem starcia z zamykającą tabelę Wisłą. Gry "Białej Gwiazdy" nie odmieniło jak dotąd objęcie posady trenera przez Jerzego Brzęczka. W sobotę krakowianie wlali jednak trochę optymizmu w serca swoich kibiców.

Gospodarze lepsi do przerwy

Lechia od początku przeważała, choć pierwszy strzał na bramkę to uderzenie głową napastnika gości Zdenka Ondraska. Czech nie zrobił jednak krzywdy Biało-Zielonym. Podopieczni Tomasza Kaczmarka powinni natomiast wyjść na prowadzenie w 15. minucie. Wisłę uratował bramkarz Mikołaj Biegański, który wygrał pojedynek sam na sam z Jakubem Kałuzińskim.

Choć lechiści wyglądali lepiej, w 32. minucie ratować musiał ich Dusan Kuciak. Słowacki golkiper w znakomitym stylu obronił strzał Michala Frydrycha. Gdy wydawało się, że Wisła wygląda coraz lepiej, gospodarze zdobyli bramkę!

Wynik spotkania otworzył w 36. minucie Łukasz Zwoliński. Napastnik Lechii otrzymał świetne podanie od Marca Terrazzino, minął Biegańskiego i trafił do siatki. Piłkę wybić próbował jeszcze Frydrych, jednak interwencja Czecha nie była skuteczna. Sędzia Paweł Raczkowski sprawdzał jeszcze, czy Zwoliński nie był na spalonym, ale ostatecznie uznał gola.

Arbiter po raz kolejny korzystał z systemu VAR w 40. minucie, gdy rozważał podyktowanie rzutu karnego dla Wisły. Ostatecznie uznał, że zagranie ręką Josepha Ceesaya nie kwalifikowało się na jedenastkę.

Przed przerwą Biegański musiał jeszcze bronić strzał Kałuzińskiego. Lechia zasłużenie prowadziła, choć w pierwszej połowie o mało nie straciła Jarosława Kubickiego, który... został trafiony w głowę piłką przez kolegę z drużyny Mario Malocę.

Gra do końca popłaciła

W drugiej połowie Wisła zagrała lepiej. Krakowianie stworzyli sobie kilka bardzo dogodnych sytuacji. W 52. minucie Kuciak po raz kolejny pokazał klasę, broniąc uderzenie Ondraska w sytuacji sam na sam.

Trzy minuty później Słowak znowu zatrzymał czeskiego napastnika. Tym razem popisał się świetną paradą po strzale Ondraska głową. Po chwili niecelnie z dystansu kopnął Konrad Gruszkowski. Wydawało się, że wiślacy łapią rytm gry.

"Biała Gwiazda" nie poszła jednak za ciosem, a Lechia dobrze radziła sobie w defensywie. Długo wydawało się, że podopieczni Tomasza Kaczmarka, niemal bezzębni w drugiej połowie, zrealizują swój cel i sięgną po komplet punktów.

Wisła grała jednak do końca. W 88. minucie świetnym uderzeniem popisał się Luis Fernandez! Hiszpan otrzymał bardzo dobre podanie od Gruszkowskiego i bardzo ładnie uderzył z szesnastu metrów. Kuciak nie mógł nic zrobić.

Sędzia doliczył do drugiej części gry cztery minuty, jednak nie zmieniły one wyniku. Lechia  ma w dorobku 40 punktów i w ligowej tabeli zajmuje czwarte miejsce. Sobotni remis pozwolił natomiast opuścić ostatnią pozycję krakowianom. Wisła zgromadziła dotąd 23 pkt i o jeden wyprzedza Legię Warszawa oraz Bruk-Bet Termalikę.

Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Łukasz Zwoliński (36), 1:1 Luis Fernandez (89).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Mario Maloca, Jarosław Kubicki, Joseph Ceesay. Wisła Kraków: Joseph Colley.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 6 198.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Joseph Ceesay, Michał Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak - Ilkay Durmus, Jarosław Kubicki (90. Egzon Kryeziu), Jakub Kałuziński (60. Tomasz Neugebauer), Marco Terrazzino (60. Maciej Gajos), Conrado (60. Christian Clemens) - Łukasz Zwoliński (76. Flavio Paixao).

Wisła Kraków: Mikołaj Biegański - Dawid Szot, Joseph Colley, Michal Frydrych, Matej Hanousek - Konrad Gruszkowski, Enis Fazlagić (78. Nikola Kuveljić), Marko Poletanović, Stefan Savić (78. Piotr Starzyński), Dor Hugi (46. Luis Fernandez) - Zdenek Ondrasek (90+4. Maciej Sadlok).

Wyniki meczów 24. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2022-03-04:

Pogoń Szczecin - Radomiak Radom 4:0 (1:0)
PGE FKS Stal Mielec - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
2022-03-05:
KGHM Zagłębie Lubin - Piast Gliwice 0:0
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Warta Poznań 1:0 (0:0)