Liga Narodów: siatkarki i siatkarze poznali szczegółowy terminarz rozgrywek

2022-06-01, 09:25

Biało-Czerwoni poznali szczegółowy terminarz siatkarskiej Ligi Narodów 2022. Foto: East News/IPP/REPORTER

Poznaliśmy szczegółowy terminarz siatkarskich rozgrywek Ligi Narodów. Początek turnieju 30 maja, a zakończenie 24 lipca. Polki rozpoczną zmagania od meczu z Kanadą w Shreveport-Bossier City, z kolei Polacy w Ottawie od spotkania z Argentyną.

• Ostatnia edycja Ligi Narodów mężczyzn i kobiet odbyła się we włoskim Rimini w tzw. bańce
  • Poprzednią LN wygrali Brazylijczycy, z kolei Polacy zajęli drugie miejsce przed Francuzami. Zawody odbywają się od 2018 roku
  • W LN kobiet od początku rozgrywek triumfują Stany Zjednoczone. Turniej powstał w miejsce rozgrywanego w latach 1990-2017 Grand Prix. W ostatniej edycji Polki zajęły 11. miejsce

Liga Narodów w nowej formule

Liga Narodów po przerwie wraca do formatu turniejowego. W 2020 roku rozgrywki zostały odwołane z powodu pandemii, a poprzednia edycja odbyła się w tzw. bańce - wszystkie drużyny zostały zgrupowane w Rimini i tam rozegrane zostały wszystkie mecze.

W tym roku zaplanowano po sześć turniejów (po trzy męskie i żeńskie) w 11 miastach (w Brasilii będą turnieje kobiet i mężczyzn), a każda z drużyn w fazie zasadniczej rozegra po 12 spotkań. Między turniejami będą tygodniowe przerwy, bo siatkarki i siatkarze będą rywalizować na przemian.

Liga Narodów 2022. Polskie siatkarki rozpoczną od meczu z Kanadyjkami

Pierwsze rozgrywki zaczną siatkarki. Polki najpierw zagrają w Shreveport–Bossier City na południu USA, następnie w Pasay na Filipinach i wreszcie w bułgarskiej Sofii. W pierwszym turnieju - od 31 maja do 5 czerwca - zmierzą się kolejno z Kanadą, Brazylią, Niemcami i Koreą, następnie (14 - 19 czerwca) z Tajlandią, Japonią, USA i Belgią, a w ostatnim turnieju (28 czerwca - 3 lipca) - z Włochami, Bułgarią, Dominikaną i Chinami.

Liga Narodów 2022. Kadra Nikoli Grbicia z Argentyną na otwarcie

Siatkarze rozpoczną rywalizację tydzień później, a polską reprezentację czeka lot do Ottawy. Rozstawieni z nr 2 mistrzowie świata i srebrni medaliści poprzedniej VNL pierwsze spotkanie rozegra z Argentyną, brązowym medalistą olimpijskim, a w Kanadzie zagra jeszcze z Włochami, Francją i Bułgarii (od 7 do 12 czerwca). Następnie podopieczni Nikoli Grbicia przeniosą się do Sofii, gdzie od 21 do 26 czerwca będą rywalizować kolejno z Brazylią, Kanadą, Australią i USA, a ostatni turniej ma się odbyć w Gdańsku (5-10 lipca), gdzie Polska zmierzy się kolejno z Chinami, Słowenią, Holandią i Iranem.

Po osiem najlepszych drużyn awansuje do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany systemem pucharowym.

Liga Narodów w miejsce Ligi Światowej

Liga Narodów w 2018 roku zastąpiła rozgrywki Ligi Światowej. Biało-czerwoni w pierwszych rozgrywki zajęli piąte miejsce, w 2019 roku stanęli na najniższym stopniu podium, a w poprzedniej edycji przegrali w finale z Brazylią. Kobieca reprezentacja była kolejno dziewiąta, piąta i 11.

W ostatniej edycji Ligi Narodów siatkarzy triumfowała Brazylia. Polacy zajęli drugie miejsce. W Lidze Narodów siatkarek najlepsze po raz trzeci z rzędu były Amerykanki. Biało-Czerwone ostatecznie znalazły się na 11. miejscu.