Liga Narodów: Hiszpania - Francja. Wielkie emocje w finale, gol Mbappe zadecydował

2021-10-10, 22:42

Piłkarze Francji wygrali drugą edycję Ligi Narodów . Foto: PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Piłkarze Francji zwyciężyli w drugiej edycji Ligi Narodów. W rozegranym w Mediolanie finale "Trójkolorowi" pokonali Hiszpanię 2:1 (0:0).

• W 2019 roku w Lidze Narodów najlepsi okazali się Portugalczycy
  • W tegorocznej edycji trzecie miejsce zajęli Włosi

Włochy 1200
Liga Narodów: Włosi lepsi od Belgów. "Czerwonym Diabłom" zabrakło szczęścia

Spotkanie finałowe zapowiadało się niezwykle interesująco, jednak pierwsza połowa zawiodła. Sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo, a z boisko wiało nudą. Nieco aktywniejsi byli Hiszpanie, lecz podopieczni Luisa Enrique prezentowali się znacznie słabiej niż w półfinałowym starciu z Włochami (2:1).

Połowa bez historii

Francuzi najlepszą sytuację stworzyli sobie w szóstej minucie. Karim Benzema otrzymał prostopadłe podanie od Aurelien Tchouameniego i wyszedł sam na sam z Unaiem Simonem. Napastnik Realu Madryt zdołał minąć golkipera, ale znalazł się w trudnej pozycji, by oddać strzał. Wycofał więc do Kyliana Mbappe, jednak obrońcy wybili piłkę na rzut rożny.

W pierwszej połowie podopieczni Didiera Deschampsa oddali tylko jeden strzał. Dodatkowo stracili Raphaela Varane'a, który w końcówce tej części gry doznał urazu.

Hiszpanie byli niewiele lepsi. W jedenastej minucie Ferran Torres zagrał do Pablo Sarabii, jednak ten uderzył za słabo i Hugo Lloris bez kłopotu złapał piłkę. W 37. minucie z rzutu wolnego strzelał natomiast Marcos Alonso. Lewy obrońca posłał jednak piłkę obok bramki.

Bramka za bramkę

Po przerwie tempo gry było lepsze, jednak początkowo nie przekładało się to na stuprocentowe okazje. Hiszpanie wymieniali podania, jednak brakowało im pomysłu na zaskoczenie defensywy "Trójkolorowych".

To jednak Francuzi mogli i powinni wyjść na prowadzenie. W 64. minucie mistrzowie świata wyszli z szybką akcją. W polu karnym znalazł się Theo Hernandez, który uderzył mocno, ale w poprzeczkę. Chwilę później bramkę zdobyli... Hiszpanie!

Sergio Busquets popisał się kapitalnym prostopadłym podaniem do Mikela Oyarzabala. Skrzydłowy wykorzystał niezdecydowanie Dayota Upamecano i pobiegł w stronę francuskiej bramki. Popisał się precyzyjnym strzałem przy dalszym słupku i wyprowadził drużynę na prowadzenie.

Hiszpanie nie nacieszyli się wynikiem zbyt długo. Już w 66. minucie na tablicy wyników znowu widniał remis! Paul Pogba zagrał do Mbappe, a ten odegrał do Benzemy. Francuski napastnik perfekcyjnie podkręcił piłkę z kilkunastu metrów i wyrównał stan rywalizacji, choć Simon próbował jeszcze interweniować. Golkiper nie dał jednak rady.

Od tego momentu mecz się rozkręcił.

Łukasz Fabiański 1200
El. MŚ 2022: Fabiański bezrobotny na koniec przygody z kadrą. "Chciałem skupić się na meczu"

Mbappe bohaterem

W 68. minucie bramkarza przelobować próbował Mbappe, jednak francuski gwiazdor wyraźnie się pomylił. Trzy minuty później zawodnik PSG źle trafił w piłkę i Simon bez kłopotu interweniował. Hiszpanie tez mieli swoje okazje - w 73. minucie z dystansu uderzył Rodri. Skończyło się na rzucie rożnym.

Na kolejnego gola trzeba było jednak czekać do 80. minuty. Znowu klasę pokazał Hernandez. Jeden z bohaterów półfinałowego meczu z Belgią zagrał prostopadle do Mbappe, który bez problemu pokonał Simona. Angielski sędzia Anthony Taylor sprawdzał jeszcze tę sytuację w systemie VAR, jednak analiza nie wykazała pozycji spalonej Francuza.

Hiszpanie próbowali do końca

"Trójkolorowi" chcieli więcej. Strzał Mbappe z 84. minuty został zablokowany. Dwie minuty później świetnym rajdem popisał się rezerwowy Leo Dubois, który blisko pola karnego został sfaulowany przez Aymerica Laporte'a. Do piłki podszedł Antoine Griezmann, jednak uderzył po hiszpańskim murze i skończyło się na rzucie rożnym.

Blisko dubletu w niedzielnym meczu był Oyarzabal. W 88. minucie uderzył z pierwszej piłki po dośrodkowaniu Alonso, jednak jego strzał kapitalnie odbił Lloris. W odpowiedzi z akcją wyszli Francuzi. Benzema zagrał do Mbappe, którego uderzenie obronił jednak Simon.

W 90. minucie Pogba zablokował w polu karnym strzał Pablo Fornalsa. Sędzia Taylor doliczył do drugiej połowie aż pięć minut. W czwartej z nich fenomenalną interwencją popisał się Lloris. Bramkarz i kapitan Francuzów obronił bardzo groźny strzał Yeremiego Pino.

To była interwencja na miarę wygranej - Francuzi wygrali drugą edycję Ligi Narodów UEFA. W pierwszej, w 2019 roku, triumfowali Portugalczycy.

Trzecią lokatę w tegorocznych rozgrywkach zajęli Włosi, którzy pokonali w Turynie Belgię 2:1.

Hiszpania - Francja 1:2 (0:0)

Bramki: dla Hiszpanii - Oyarzabal (64); dla Francji - Benzema (66), Mbappe (80)

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).

Żółte kartki: Hiszpania - Aymeric Laporte; Francja - Paul Pogba, Jules Kounde, Kylian Mbappe.

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta, Aymeric Laporte, Eric Garcia, Marcos Alonso - Gavi (75, Koke), Sergio Busquets, Rodri (84, Pablo Fornals) - Ferran Torres (84, Mikel Merino), Pablo Sarabia (61, Yeremi Pino), Mikel Oyarzabal.

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard (80, Leo Dubois), Jules Kounde, Raphael Varane (43, Dayot Upamecano), Presnel Kimpembe, Theo Hernandez - Paul Pogba, Aurelien Tchouameni, Antoine Griezmann (90.+2, Jordan Veretout) - Karim Benzema, Kylian Mbappe.

O reakcjach we Francji - Stefan Foltzer (IAR) 1:04