Ekstraklasa: Radomiak - Legia. Sensacja w Radomiu, beniaminek ograł mistrza

2021-07-31, 22:24

Piłkarze Radomiaka mają powody do radości . Foto: PAP/Piotr Polak

Radomiak Radom pokonał na swoim boisku Legię Warszawa 3:1 (0:0) w ostatnim sobotnim meczu 2. kolejki piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy. Sędzia Jarosław Przybył pokazał aż trzy czerwone kartki piłkarzom obu ekip.

• Z boiska wyrzuceni zostali Fliip Mladenović i Josue z Legii oraz Filipe Nascimento z Radomiaka
  • Bramki dla zwycięzców zdobyli Mateusz Radecki, Karol Angielski i Dominik Sokół. Dla Legii trafił Maik Nawrocki

Ekstraklasa: Bruk-Bet - Wisła Kraków. Beniaminek postraszył "Białą Gwiazdę"

Trener gości Czesław Michniewicz mocno rotował składem, oszczędzając niektórych zawodników przed zbliżającym się meczem z Dinamem Zagrzeb w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Beniaminek bez kompleksów

Gospodarze chcieli wykorzystać braki kadrowe mistrzów Polski. Legię już w 13. minucie uratował słupek po strzale głową Goncalo Silvy. Goście odpowiedzieli cztery minuty później. Luquinhas wpadł w pole karne Radomiaka, jednak jego strzał obronił Filip Majchrowicz.

Do groźnej sytuacji doszło w 25. minucie. Joel Abu Hanna w starciu z Filipe Nascimento otrzymał cios barkiem w głowę i upadł na murawę, z której długo się nie podnosił. Na szczęście, obrońca Legii wrócił do gry, choć nie dokończył pierwszej połowie. Jego rywal otrzymał natomiast żółtą kartkę.

Do końca pierwszej połowy mecz był wyrównany. Nie widać było, że beniaminek podejmuje obrońcę tytułu. Kibice w Radomiu nie zobaczyli jednak bramek do przerwy. Brakowało groźnych sytuacji.

Piorunujący początek

Lepiej pod tym względem było w drugiej części gry. Już w 46. minucie golkiper Legii Kacper Tobiasz musiał wyciągać piłkę z siatki. W zamieszaniu w polu karnym najlepiej odnalazł się Mateusz Radecki, który płaskim strzałem przy słupku pokonał bramkarza.

Dla radomskiego klubu był to pierwszy gol w Ekstraklasie od 36 lat.

Pięć minut później Radecki mógł podwyższyć wynik. Przegrał jednak pojedynek sam na sam z Tobiaszem. Legia atakowała, ale brakowało jej konkretów.

Mecz pełen czerwieni

Sytuacja "Wojskowych" stała się jeszcze trudniejsza w 67. minucie. Sędzia Jarosław Przybył po analizie VAR wyrzucił wówczas z boiska Filipa Mladenovicia. Serb został ukarany za uderzenie Damiana Jakubika w twarz.

Podopieczni Dariusza Banasika chcieli wykorzystać przewagę liczebną. Udało im się to w 80. minucie. Gospodarze przechwycili piłkę na połowie Legii i rozegrali zespołową akcję.

Nascimento zagrał do Karola Angielskiego, a ten oddał płaski strzał na bramkę. Piłka wpadła tuż przy słupku. Trybuny radomskiego stadionu oszalały.

To nie był jednak koniec emocji. Zaledwie dwie minuty później to Majchrowicz wyciągał piłkę z siatki. Strzelcem gola był Maik Nawrocki, który wykorzystał dogranie Rafy Lopesa.

W 84. minucie siły się wyrównały. Nascimento otrzymał czerwoną kartkę za kopnięcie Bartosza Slisza. Równowaga nie trwała jednak długo. Już w 87. minucie z boiska wyleciał Josue. Nowy nabytek Legii uderzył łokciem w twarz Dawida Abramowicza.

Za drugim razem był skuteczniejszy

Sędzia do drugiej połowy doliczył aż siedem minut. Bohaterem końcówki był Dominik Sokół. Najpierw co prawda zmarnował doskonałą okazję po podaniu Miłosza Kozaka, ale za drugim podejściem ustalił wynik.

Znowu w roli podającego wystąpił Kozak. Sokół wyszedł sam na sam z Tobiaszem i tym razem pokonał golkipera gości.

Chwilę później sędzia zakończył mecz, a kibice i piłkarze beniaminka mogli zacząć celebrować wygraną nad mistrzem Polski.

Radomiak Radom - Legia Warszawa 3:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Mateusz Radecki (46), 2:0 Karol Angielski (80), 2:1 Maik Nawrocki (82), 3:1 Dominik Sokół (90+6).

Żółta kartka - Radomiak Radom: Mario Rondon, Filipe Nascimento, Damian Jakubik, Mateusz Radecki. Legia Warszawa: Ernest Muci, Bartosz Slisz. Czerwona kartka - Radomiak Radom: Filipe Nascimento (87-niesportowe zachowanie).Legia Warszawa: Filip Mladenović (67-za uderzenie rywala), Josue (87-niesportowe zachowanie).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Radomiak Radom: Filip Majchrowicz - Damian Jakubik, Mateusz Cichocki, Goncalo Silva (24. Raphael Rossi), Dawid Abramowicz - Leandro, Michał Kaput, Filipe Nascimento, Mateusz Radecki (86. Meik Karwot) - Mario Rondon (86. Miłosz Kozak), Karol Angielski (90. Dominik Sokół).

Legia Warszawa: Kacper Tobiasz - Lindsay Rose, Mateusz Wieteska, Maik Nawrocki - Kacper Skibicki (46. Josip Juranović), Bartosz Slisz, Andre Martins (46. Josue), Joel Abu Hanna (38. Filip Mladenović), Luquinhas (58. Mahir Emreli), Ernest Muci (58. Rafael Lopes) - Tomas Pekhart.

Wyniki meczów 2. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-07-30:

KGHM Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna 3:1 (1:1)
Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:3 (1:1)
2021-07-31:
PGE FKS Stal Mielec - Piast Gliwice 0:2 (0:2)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków 2:2 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki

2021-08-01:
Warta Poznań - Pogoń Szczecin (15.00)
Cracovia Kraków - Śląsk Wrocław (17.30)
Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa (20.00)
2021-08-02:
Lechia Gdańsk - Wisła Płock (18.00)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Górnik Zabrze 2 0 0 2 1-5 0 -4
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze