Ekstraklasa: Pogoń nie dała szans Górnikowi. Zabrzanie czekają na debiut Podolskiego

2021-07-25, 21:56

Rafał Kurzawa (P) i Robert Dadok (L). Foto: PAP/Marcin Bielecki

Pogoń Szczecin pokonała na własnym boisku Górnik Zabrze 2:0. "Portowcy" dominowali właściwie od pierwszego gwizdka sędziego i zasłużyli na zwycięstwo.

Wielkim nieobecnym meczu z Pogonią był Lukas Podolski, który niedawno dołączył do Górnika, ale wciąż nie jest w optymalnej dyspozycji fizycznej, dlatego trener Jan Urban nie wystawił mistrza świata z 2014 w składzie ekipy z Zabrza. Z kolei w wyjściowym składzie Pogoni zabrakło miejsca dla reprezentanta Polski Kacpra Kozłowskiego.

W początkowej fazie meczu brakowało podbramkowych spięć i efektownych akcji. Zdecydowanie dłużej przy piłce utrzymywali się "Portowcy", ale ich gra nie przekładała się na konkrety. "Górnicy" szukali natomiast okazji do kontrataków i głównie się bronili.

Impas w 33. minucie przerwał Michał Kucharczyk. Były gracz Legii Warszawa precyzyjnie uderzył głową po dośrodkowaniu z lewego skrzydła, nie dając szans strzegącemu bramki Górnika Grzegorzowi Sandomierskiemu. Dzięki temu trafieniu gospodarze na przerwę zeszli z zasłużonym prowadzeniem.

W drugiej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie. Górnik bezskutecznie próbował "ugryźć" gospodarzy, ale akcje podopiecznych trenera Urbana były za wolne i zbyt niedokładne, by zaskoczyć nieźle dysponowaną obronę "Portowców".

Przewaga gospodarzy zaowocowała kolejną bramką. Jej autorem w 67. minucie był Kacper Kozłowski, który na murawę wszedł dosłownie kilkadziesiąt sekund wcześniej. Młody pomocnik podwyższył na 2:0 po efektownym rajzie z piłką między bezradnymi obrońcami Górnika.

W końcówce "Portowcy" wyraźnie oszczędzali siły przed rewanżowym meczem w eliminacjach do Ligi Konferencji z chorwackim Osijekiem. Natomiast "Górnikom" pozostaje czekać na debiut Lukasa Podolskiego. Były reprezentant Niemiec w dobrej formie z pewnością przyda się ospałej dziś ofensywie zabrzan.

Pogoń Szczecin - Górnik Zabrze 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Michał Kucharczyk (32-głową), 2:0 Kacper Kozłowski (66).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Piotr Parzyszek. Górnik Zabrze: Alasana Manneh.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów: 5 000.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Paweł Stolarski, Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Luis Mata - Damian Dąbrowski (91. Kamil Drygas), Michał Kucharczyk, Rafał Kurzawa (66. Kacper Kozłowski), Kacper Smoliński (60. Sebastian Kowalczyk), Jean Carlos Silva (60. Maciej Żurawski) - Luka Zahović (66. Piotr Parzyszek).

Górnik Zabrze: Grzegorz Sandomierski - Kacper Michalski, Przemysław Wiśniewski, Rafał Janicki, Erik Janza - Robert Dadok, Alasana Manneh, Filip Bainović (70. Adrian Dziedzic), Mateusz Cholewiak (78. Michał Rostkowski), Bartosz Nowak (78. Piotr Krawczyk) - Jesus Jimenez.