Liga Europy: 22 karne rozstrzygnęły finał w Gdańsku. Villarreal z historycznym pucharem

2021-05-26, 23:58

Piłkarze Villarreal po zwycięstwie w Lidze Europy . Foto: PAP/EPA/Michael Sohn / POOL

Piłkarze Villarrealu CF wygrali rozgrywany w Gdańsku finał Ligi Europy. W emocjonującej serii rzutów karnych pokonali Manchester United 11-10. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1.

• Faworytem meczu byli piłkarze Manchesteru United, ale to Villarreal jako pierwszy trafił do siatki
  • Ostatecznie do wylonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka i rzuty karne
  • Trener hiszpańskiej drużyny Unai Emery jest specjalistą od wygrywania Ligi Europy

Liga Europy: Villarreal - Manchester United. Pierwszy wielki finał w nowej rzeczywistości

W finałowym starciu zmierzyły się Villarreal CF i Manchester United.

Faworytami wydawali się być piłkarze z Manchesteru, którzy zostali niedawno wicemistrzami Anglii. Villarreal rozgrywki La Ligi zakończył dopiero na siódmym miejscu i, jeśli chciał zagrać w przyszłej edycji Ligi Mistrzów, musiał wygrać środowy finał.

Mecz nie porwał

Jak się okazało, "Papużki" dopięły swego, choć dramaturgii nie zabrakło. Sam mecz nie był zbyt emocjonującym widowiskiem ani w regulaminowym czasie gry, ani w dogrywce.

W 29. minucie "Żółtą Łódź Podwodną" na prowadzenie wyprowadził Gerard Moreno, który wykorzystał dogranie Daniego Parejo z rzutu wolnego.

Podopieczni Unaia Emery'ego prowadzili po pierwszej połowie, ale w drugiej nie zdołali zachować czystego konta.

Bramkę wyrównującą zdobył Edinson Cavani. Urugwajczyk trafił do siatki w 55. minucie meczu. Jak się okazało, na prawdziwe emocje trzeba było czekać do serii rzutów karnych.

Niesamowite rzuty karne

Trener MU Ole Gunnar Solskjaer pierwszą zmianę przeprowadził w... 100. minucie. Mimo, że rezerwowi "Czerwonych Diabłów" byli świeżsi, nie miało to znaczenia w serii jedenastek.

W niej doszło do rzadko spotykanej sytuacji. Wszyscy gracze z pola obu drużyn trafili do siatki! Jak się okazało, o trofeum przesądziły strzały bramkarzy. Geronimo Rulli pewnie umieścił piłkę w siatce, podczas gdy David De Gea uderzył słabo i w sposób sygnalizowany. Argentyńczyk nie miał problemów z interwencją!

Emery znowu wygrał

Dla Villarrealu to pierwsze europejskie trofeum. Znacznie bardziej utytułowany jest trener hiszpańskiego zespołu. Unai Emery śmiało może być nazywany specjalistą od Ligi Europy. W latach 2014-2016 wygrywał bowiem te rozgrywki z Sevillą FC.

Villarreal - Manchester United 1:1 po dogr. (1:1, 1:0), karne 11-10.

Bramki: dla Villarreal - Gerard Moreno (29); dla Manchesteru United - Edinson Cavani (55).

Sędzia: Clement Turpin (Francja). Widzów: 9500

Villarreal CF: Gerónimo Rulli - Juan Foyth (88, Mario Gaspar), Raúl Albiol (C), Pau Torres, Alfonso Pedraza (88, Alberto Moreno) - Dani Parejo, Étienne Capoue (120+3, Dani Raba), Manu Trigueros (77, Moa Gomez) - Gerard Moreno, Carlos Bacca (60, Francis Coquelin), Yeremi Pino (77, Paco Alcacer)

Manchester United: David De Gea - Aaron Wan-Bissaka (120+3, Juan Mata), Victor Lindelöf, Eric Bailly (116, Axel Tuanzebe), Luke Shaw - Paul Pogba (116, Daniel James), Scott McTominay (120+3, Alex Telles) - Mason Greenwood (100, Fred), Bruno Fernandes (C), Marcus Rashford - Edinson Cavani