Ekstraklasa: Lechia - Wisła Płock. Niespodzianka w Gdańsku, "Nafciarze" z trzema punktami

2020-12-14, 19:54

Piłkarz Wisły Płock Angel Garcia Cabezali (z prawej) walczy o piłkę z Maciejem Gajosem z Lechii . Foto: PAP/Marcin Gadomski

Piłkarze Lechii Gdańsk przegrali u siebie z Wisłą Płock 0:1 (0:0) w ostatnim meczu 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Jedyną bramkę dla gości zdobył Czarnogórzec Dusan Lagator w 65. minucie.

• Płocczanie przeważali w pierwszej połowie, lecz wówczas nie zdołali pokonać Dusana Kuciaka
  • Kiedy po przerwie do głosu doszła Lechia, "Nafciarze" niespodziewanie zdobyli bramkę po jednym z nielicznych ataków

Ekstraklasa: Raków Częstochowa idzie śladami Legii Warszawa? "To absurd"

Aktywny Szwoch

Nieco niespodziewanie jako pierwsi dogodną okazję do zdobycia gola mieli goście. W siódmej minucie w polu karnym uderzył Mateusz Szwoch, ale w ostatniej chwili został zablokowany przez Rafała Pietrzaka. Szwoch próbował też dwie minuty później, lecz jego strzał z dystansu był minimalnie niecelny.

Szwoch był najaktywniejszym piłkarzem „Nafciarzy”. W 24. minucie znowu spróbował strzału, lecz znów nieznacznie się pomylił. Gospodarze grali dość statycznie. Pierwszy celny strzał oddali w trzydziestej piątej minucie, lecz lekkie uderzenie Macieja Gajosa nie sprawiło problemów Krzysztofowi Kamińskiemu.

"Nafciarzom" zabrakło precyzji

Golkiper Lechii Dusan Kuciak po raz pierwszy musiał natomiast interweniować w 39. minucie. Wówczas Słowak dość łatwo poradził sobie ze strzałem Damiana Rasaka. Minutę później w pole karne wpadł Angel Garcia Cabezali. Hiszpan groźnie uderzył, jednak Kristers Tobers zdołał wybić piłkę głową na rzut rożny.

Im bliżej końca pierwszej połowy, tym groźniejsza była Wisła. W ostatniej minucie regulaminowego czasu do odbitej piłki przed polem karnym dopadł Filip Lesiak. Słowak kopnął mocno, ale Kuciak zdołał sparować strzał rodaka.

Na przerwę drużyny zeszły przy bezbramkowym remisie, choć stroną przeważającą byli płocczanie.

Zmiany rozruszały Lechię

Od początku drugiej połowy podopieczni Piotra Stokowca zaatakowali odważniej. W 51. minucie groźnie uderzył Kenny Saief, lecz Kamiński sparował piłkę na rzut rożny. Trzy minuty później w polu karnym gości szarżował Conrado, który upadł po starciu z Garcią.

Sędzia Damian Sylwestrzak nie podyktował jedenastki dla Lechii i wydaje się, że podjął słuszną decyzję.

Conrado, który na boisku pojawił się w przerwie, i Saief byli najgroźniejszymi piłkarzami biało-zielonych. W 57. minucie przeprowadzili dwójkową akcję. Saief wbiegł w pole karne i zagrał do Conrado, jednak Brazylijczyk uderzył minimalnie obok bramki.

Dwie minuty później Conrado zmarnował jeszcze lepszą okazję.

Inny zmiennik Jakub Kałuziński popisał się świetnym przerzutem na prawą stronę do Saiefa, a Amerykanin dograł w pole karne do niepilnowanego Conrado. Brazylijczyk zbyt długo zwlekał ze strzałem, aż w końcu piłkę zabrał mu Alan Uryga.

Niespodziewany gol

Gdy wydawało się, że gospodarze przejmują kontrolę nad meczem, gola zdobyli podopieczni Radosława Sobolewskiego. Rzut wolny wykonywał Szwoch. Piłka trafiła do Piotra Tomasika, który przytomnie odegrał do Dusana Lagatora. Ten bez zastanowienia uderzył, a piłka odbiła się jeszcze od nogi Egzona Kryeziu i wpadła do siatki!

Trener lechistów zareagował po stracie bramki. Na boisku pojawił się m.in. Flavio Paixao.

Ataki gdańszczan były jednak mało kreatywne, a w 80. minucie kontra Wisły powinna zakończyć się kolejnym golem dla gości! Szwoch wyłożył piłkę Lesniakowi, jednak Słowak znów przegrał pojedynek z Kuciakiem. Golkiper Lechii popisał się świetną interwencją.

Kuciak po raz kolejny pokazał się z dobrej strony w 85. minucie, kiedy obronił strzał Mateusza Lewandowskiego.

Fatalna passa trwa

Arbiter do drugiej połowy doliczył trzy minuty. Lechiści byli jednak bezradni. Przy ostatnim rzucie rożnym w pole karne gości zawędrował nawet Kuciak, jednak na nic się to zdało. "Nafciarze" niespodziewanie wywieźli z Gdańska komplet punktów.

Dla Lechii porażka z Wisłą jest już czwartą z rzędu... Płocczanie natomiast zwyciężyli w stolicy województwa pomorskiego po raz pierwszy w historii.

Lechia Gdańsk - Wisła Płock 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Dusan Lagator (65).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Kenny Saief, Rafał Pietrzak, Jakub Arak. Wisła Płock: Piotr Tomasik.

Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Mecz bez udziału publiczności.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila (81. Jakub Arak), Bartosz Kopacz, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak - Omran Haydary (46. Conrado), Egzon Kryeziu, Maciej Gajos (72. Flavio Paixao), Kenny Saief (76. Jaroslav Mihalik), Mateusz Żukowski (46. Jakub Kałuziński) - Łukasz Zwoliński.

Wisła Płock: Krzysztof Kamiński - Angel Garcia Cabezali, Alan Uryga, Milan Obradovic, Piotr Tomasik - Mateusz Szwoch (90+2. Damian Michalski), Dusan Lagator, Damian Rasak (62. Hubert Adamczyk), Filip Lesniak, Dawid Kocyła (71. Torgil Gjertsen) - Cillian Sheridan (71. Mateusz Lewandowski).

Wyniki meczów 13. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2020-12-11:

KGHM Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 2:1 (0:1)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Piast Gliwice 0:5 (0:2)
2020-12-12:
Warta Poznań - Pogoń Szczecin 1:2 (0:2)
Wisła Kraków - Legia Warszawa 1:2 (1:0)
Górnik Zabrze - Cracovia Kraków 0:2 (0:1)
2020-12-13:
PGE FKS Stal Mielec - Lech Poznań 1:1 (1:0)
Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 3:2 (1:0)
2020-12-14:
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 13 2 3 8 12-34 9 -22

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze