Ekstraklasa: Piast Gliwice - Pogoń Szczecin. Pierwsze punkty Portowców w sezonie

2020-08-30, 14:36

Piłkarz Piasta Gliwice Patryk Lipski (L) i Kamil Drygas (P) z Pogoni Szczecin podczas meczu Ekstraklasy. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Piast Gliwice przegrał 0:1 z Pogonią Szczecin w pierwszym niedzielnym spotkaniu Ekstraklasy. Na niedzielę zaplanowano w sumie trzy mecze, które zakończą drugą kolejkę rozgrywek.

• Oba zespoły zaczęły sezon ligowy od wyjazdowych porażek – gliwiczanie przegrali ze Śląskiem Wrocław 0:2, a Pogoń z Cracovią 1:2
  • Natomiast drużyna z Gliwic w czwartek wygrała w Mińsku z białoruskim Dynamem 2:0 i awansowała do 2. rundy eliminacji Ligi Europy

W niedzielne upalne popołudnie piłkarze mieli możliwość przetestowania po raz pierwszy przewiezionej latem z Węgier nowej murawy. Nie okazała się szczęśliwa dla gliwiczan.

Liga Europy: przemeblowanie nie przeszkodziło, Piast wygrał. "Mecz w naszym wykonaniu był doskonały"

Goście w pierwszej połowie skupili się przede wszystkim na zabezpieczeniu dostępu do własnej bramki. Najwięcej problemów sprawiał im Jakub Świerczok. Napastnik Piasta najpierw uderzył z bliska ponad poprzeczką, potem płaskim strzałem zza pola karnego zmusił do interwencji bramkarza, a na koniec zagrał wzdłuż bramki, jednak nikt z kolegów nie zamknął akcji. Golkiper gospodarzy Frantisek Plach mógł się do przerwy spokojnie rozkoszować cieniem, w którym znajdowało się jego pole karne.

Drugą połowę gliwiczanie zaczęli od strzału Patryka Lipskiego, jednak tak lekkiego, że nie mógł zaskoczyć Dante Stipicy. Chwile potem Świerczok z bardzo dobrej pozycji posłał piłkę obok słupka.

Piłkarze Pogoni długo nie potrafili zagrozić Plachowi, ale kiedy już im się to udało – objęli prowadzenie. Michał Kucharczyk dośrodkował z rzutu rożnego, a po zgraniu Kamila Drygasa formalności głową dopełnił formalności Alexander Gorgon.

Trener gliwiczan Waldemar Fornalik wykorzystał limit pięciu zmian, jego zespół atakował do końca, jednak bez efektów.

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Alexander Gorgon (66-głową).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Patryk Lipski, Jakub Świerczok, Tomas Huk. Pogoń Szczecin: Adam Frączczak, Hubert Matynia, Kacper Smoliński.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 2 578.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak (78. Martin Konczkowski), Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Jakub Holubek - Gerard Badia (70. Piotr Parzyszek), Patryk Sokołowski (78. Tomasz Jodłowiec), Patryk Lipski, Dominik Steczyk (56. Arkadiusz Pyrka) - Michał Żyro (56. Kristopher Vida), Jakub Świerczok.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski, Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia - Michał Kucharczyk (90. David Stec), Maciej Żurawski (61. Kacper Smoliński), Alexander Gorgon (74. Paweł Cibicki), Kamil Drygas (74. Damian Dąbrowski), Sebastian Kowalczyk (90. Santeri Hostikka) - Adam Frączczak.

Trener Piasta Waldemar Fornalik swój zespół jednak chwalił (media klubowe Piasta Gliwice) 0:33