Puchar Azji: znamy wszystkich półfinalistów. Iran lepszy od Japonii

2024-02-03, 21:00

Piłkarze Iranu pokonali Japonię po raz pierwszy od 2005 roku . Foto: Aijaz Rahi/Associated Press/East News

Piłkarze Iranu pokonali Japonię 2:1 i awansowali do półfinału Pucharu Azji w Katarze. Ich rywalem będzie reprezentacja gospodarzy, która wygrała z Uzbekistanem po rzutach karnych. Drugą parę tworzą Jordania i Korea Południowa.

• Japonia to najbardziej utytułowana drużyna w historii Pucharu Azji, który wygrywała czterokrotnie
  • Jeśli jednak Iran zwycięży w tegorocznym turnieju, wyrówna osiągnięcie piłkarzy z Kraju Kwitnącej Wiśni

Iran musiał w Ar-Rajjan odrabiać straty, bo do przerwy przegrywał 0:1 po trafieniu Hidemasy Mority (28.). Niedługo po zmianie stron do wyrównania doprowadził Mohammad Mohebi (55.), a zwycięskiego gola uzyskał w szóstej doliczonej minucie drugiej połowy z rzutu karnego Alireza Jahanbakhsh.

Iran ograł Japonię. Wyrówna jej rekord?

Tym samym z imprezą pożegnali się jej jedyni czterokrotni triumfatorzy. Jeśli Iran sięgnie po trofeum, wyrówna rekord Japonii, którą ograł w sobotę po raz pierwszy od marca 2005 roku.

- Iran powinien być dumny ze swoich synów, dali z siebie wszystko, co mieli, dla swojego narodu. Myślę, że ten wynik może być punktem zwrotnym dla irańskiej piłki nożnej - ocenił selekcjoner Amir Ghalenoei, którego podopieczni nie przegrali żadnego z 16 ostatnich meczów.

Gospodarze grają dalej. Potrzebowali karnych

Z kolei w Al-Chaur na oczach ok. 59 tysięcy kibiców broniący trofeum Katar prowadził do przerwy po golu samobójczym bramkarza Utkira Yusupova (27.), ale niespełna kwadrans po zmianie stron wyrównał Odiljon Hamrobekov (59.) i konieczna była dogrywka. Ona także nie przyniosła rozstrzygnięcia.

W konkursie rzutów karnych nieskuteczne były obie strony. Po trzech seriach to Uzbekistan prowadził 2-1, ale później już nie wykorzystał żadnej "jedenastki" i gospodarze odrobili stratę z nawiązką.

W piątek pierwszy raz w historii awans do półfinału wywalczyła Jordania, która pokonała Tadżykistan 1:0. Z kolei Korea Południowa ograła Australię 2:1 po dogrywce.

Półfinały zostaną rozegrane we wtorek i w środę. Finał zaplanowano na 10 lutego.