El. MŚ 2026: Brazylia - Argentyna. Piłkarski klasyk w cieniu skandalu zakończony wygraną mistrzów świata

2023-11-22, 09:12

Reprezentacja Argentyny pokonała na wyjeździe Brazylię w hitowym meczu . Foto: PAP/EPA/Andre Coelho

Reprezentacja Brazylii uległa u siebie Argentynie 0:1 w meczu szóstej kolejki południowoamerykańskich eliminacji mistrzostw świata 2026. "Canarinhos" po raz pierwszy w historii przegrali domowy mecz eliminacyjny, jednak więcej niż o wyniku latynoskiego klasyku mówi się o zamieszkach na Maracanie, które o mało nie uniemożliwiły rozegrania meczu.

• Mecz Brazylii z Argentyną rozpoczął się z półgodzinnym opóźnieniem ze względu na zamieszki między kibicami obu drużyn
  • Jedynego gola zdobył Nicolas Otamendi, a gospodarze kończyli mecz w dziesięciu po czerwonej kartce dla Joelintona

Zamieszki popsuły święto. Mecz Brazylia - Argentyna opóźniony

To miał być piłkarski hit na najwyższym poziomie, choć zarówno "Canarinhos", jak i "Albicelestes" doznały porażek w poprzedniej kolejce eliminacji mundialu 2026.

Niewiele brakowało, by mecz na słynnej Maracanie w Rio de Janeiro nie doszedł do skutku. Przed spotkaniem doszło bowiem do zamieszek między kibicami obu drużyn. Interweniowała policja, ale długo nie była w stanie zaprowadzić porządku.

Piłkarze obu reprezentacji próbowali uspokoić swoich fanów, jednak i to nie pomogło. Goście nie ukrywali też oburzenia postawą brazylijskiej policji, która atakowała głównie kibiców przyjezdnych.

Wreszcie Argentyńczycy, z inicjatywy Leo Messiego, zeszli do szatni, a spotkanie rozpoczęło się ostatecznie z półgodzinnym opóźnieniem.

Malo jakości w klasyku. Argentyńczycy górą

Napięta atmosfera udzieliła się piłkarzom, bo na boisku nie brakowało fauli z obu stron. W pierwszej połowie, mimo najwyższej klasy piłkarzy, obu drużyn więcej było ostrej niż finezyjnej gry. Nic dziwnego, że na przerwę drużyny zeszły przy bezbramkowym wyniku.

Gospodarze lepiej zaczęli drugą część gry, kilkukrotnie zatrudniając bramkarza mistrzów świata Emiliano Martineza. Niespodziewanie jednak to Argentyńczycy trafili do siatki! W 63. minucie gola zdobył Nicolas Otamendi. Doświadczony stoper skutecznie uderzył głową po wrzutce Giovaniego Lo Celso z rzutu rożnego.

"Canarinhos" nie potrafili już odrobić strat. Mało tego, kończyli mecz w dziesięciu. W 82. minucie czerwoną kartkę otrzymał Joelinton, który odepchnął Rodrigo De Paula.

Dla reprezentacji Brazylii to już trzecia porażka w szóstym meczu eliminacji do mistrzostw świata, które w 2026 roku zorganizują Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk. Co gorsza, "Canarinhos" po raz pierwszy w historii przegrali u siebie w meczu eliminacyjnym.