El. Euro 2024: Francja zwycięża zgodnie z planem. Anglia gromi na Old Trafford

2023-06-19, 22:48

Kylian Mbappe. Foto: Matthieu Mirville / Zuma Press / Forum

Reprezentacja Francji pokonała Grecję 1:0 w meczu el. Euro 2024. Zwycięstwa odnieśli także inni faworyci - Anglicy, Ukraińcy oraz Turcy.

Przez całą pierwszą połowę Francuzi grali apatycznie i bez błysku. Na początku drugiej "Trójkolorowym" niespodziewanie "pomogli" rywale - Mavropanos kopnął w głowę Griezmanna, a sędzia Mateu Lahoz wskazał na "wapno". Z "prezentu" nie skorzystał Kylian Mbappe, który uderzył kiepsko, a jego strzał obronił grecki golkiper. Francuz dostał jednak kolejny podarunek - tym razem od sędziego, który niesłusznie dopatrzył się wyjścia bramkarza w momencie strzału. Tym razem napastnik PSG się nie pomylił.

W 69. minucie sytuacja Greków stała się jeszcze trudniejsza po tym jak z czerwoną kartką plac gry opuścił Mavropanos po faulu na Kolo Muanim. Francuzi nie zdołali podwyższyć rozmiarów zwycięstwa mimo wielu dogodnych sytuacji w końcówce.

Niespodziewanie długo męczyli się również Ukraińcy, którzy pokonali Maltę tylko 1:0. Decydującego gola dopiero w 72. minucie gry z rzutu karnego strzelił Viktor Tsygankow. Wcześniej jedenastkę przestrzelił Andrij Jarmołenko.

Żadnych problemów z niżej notowanymi rywalami nie mieli z kolei Anglicy, którzy rozbili u siebie Macedonię Północną aż x:x. Dwa gole dla "Synów Albionu" strzelił Harry Kane, który przedłużył serię meczów z bramką w narodowych barwach do 12. Hat-trickiem popisał się Bukayo Saka, trafiali także Marcus Rashford i Kalvin Philipps.

Ważne zwycięstwo odniosła reprezentacja Turcji, która pokonała Walię 1:0. Wynik otworzył w 72. minucie Umut Nayir. Wcześniej rzutu karnego nie wykorzystał Hakan Calhanoglu. Osłabionych czerwoną kartką Joe Morrella "dobił" w 82. minucie Arda Guler. Ekipa znad Bosforu po czterech meczach ma 9 punktów i prowadzi w grupie D.

Dwubramkowe prowadzenie roztrwonili z kolei Szwajcarzy, którzy zremisowali 2:2 z Rumunią. Zdecydowały dwa gole w doliczonym czasie autorstwa Valentina Mihaily.