Aleksandra Mirosław poprawiła własny rekord świata! "Po co nam Spider-Man, jak mamy Olę"

2022-05-06, 09:29

Aleksandra Mirosław pobiła własny rekord świata we wspinaczce na czas . Foto: Pool Kyodo/Associated Press/East News

Aleksandra Mirosław poprawiła własny rekord świata we wspinaczce na czas! Polka podczas kwalifikacji do Pucharu Świata w Seulu pokonała ściankę w czasie 6,64 s. Jej poprzedni rekord wynosił 6,84 sek. i został ustanowiony w zeszłym roku podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

• Aleksandra Mirosław ma w dorobku dwa tytuły mistrzyni świata oraz mistrzostwo Europy
  • Zawodniczka z Lublina zajęła też czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie wspinaczka na czas była tylko jedną z konkurencji w wieloboju
  • Rekordzistka świata zdeklasowała konkurencję w Seulu. W kwalifikacjach z dobrej strony pokazały się też inne reprezentantki Polski

Biła rekord na igrzyskach

Poprzedni rekord, który wynosił 6,84 s, Aleksandra Mirosław ustanowiła podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. W stolicy Japonii Polka zajęła czwarte miejsce, choć we wspinaczce na czas była bezkonkurencyjna

Niestety, marzenia o olimpijskim medalu Aleksandra Mirosław musi odłożyć do 2024 roku i igrzysk w Paryżu. Wówczas wspinaczka na czas będzie oddzielną konkurencją.

Tokio rywalizacja odbywała się w wieloboju, w skład którego wchodziły też techniczne konkurencje: bouldering i prowadzenie.

Aleksandra Mirosław wciąż deklasuje rywalki

O tym, jak mocna we wspinaczce na czas jest zawodniczka z Lublina, przekonaliśmy się w Seulu. Aleksandra Mirosław, która w tej konkurencji jest dwukrotną mistrzynią świata i mistrzynią Europy, pobiła kolejny rekord świata.

"Na co komu dziś wczorajszy Spider-Man skoro mamy Olę Mirosław, która bez castingu powinna otrzymać pierwszoplanową rolę w nowym filmie Marvela. Spider-Woman. Rekordzistka świata, która mknie jak górska kozica po tej ściance wspinaczkowej. Niesamowity wynik!" - skomentował Mateusz Ligęza, dziennikarz radiowej Jedynki.

Czas 6,64 s zdeklasował konkurentki. Druga w klasyfikacji Desak Made Rita Kusuma Dewi z Indonezji pokonała ściankę w czasie 7,15 s.

Świetnie w eliminacjach spisały się też pozostałe reprezentantki Polski. Aleksandra Kałucka była piąta, Patrycja Chudziak szósta, a aktualna mistrzyni świata Natalia Kałucka zajęła dziesiąte miejsce.

Zawody na czas w Korei Południowej są pierwszymi w tegorocznym Pucharze Świata. Finały zaplanowano na godzinę 13.00 czasu polskiego.