Ekstraklasa: remis w derbach Krakowa. Mecz walki i kapitalnych interwencji bramkarzy

2022-05-01, 19:25

Mecz Cracovia - Wisła Kraków. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Cracovia zremisowała 0:0 z Wisłą w 203. w historii derbach Krakowa. Na murawie stadionu przy ul Kałuży dominowała twarda walka, a w nielicznych sytuacjach bramkowych doskonale spisywali się golkiperzy obu zespołów.

Mimo że mecze derbowe to zawsze spotkania o wyjątkowym ładunku emocjonalnym, niedzielna konfrontacja na stadionie przy ul Kałuży miała znacznie większe znaczenie dla Wisły. Po zwycięstwie Termaliki "Biała Gwiazda" spadła na przedostatnie miejsce w tabeli Ekstraklasy i jak tlenu potrzebowała punktów. Z kolei Cracovia, sklasyfikowana przed meczem na 9. miejscu, nie miała już zbyt wiele zarówno do zyskania, jak i do stracenia.

Znacznie bliżsi gola w pierwszych minutach byli jednak gracze "Pasów". Już w 6. minucie Konoplyanka "nawinął" jednego z obrońców Wisły i stanął oko w oko z Kieszkiem, ale golkiper "Białej Gwiazdy" najpierw zatrzymał strzał Ukraińca, a następnie dobitkę Myszora.

Bramkarz uratował Wisłę po raz drugi w 17. minucie, kiedy ponownie zatrzymał Konoplyankę, który nieco przeszkodził Rasmussenowi. Duńczyk ograł trzech zawodników Wisły, ale Ukrainiec wbiegł mu pod nogi i próbował wykończyć jego akcję. Kieszek ponownie wykazał się znakomitym refleksem i obronił strzał.

W 21. minucie "nagimnastykować" musiał się z kolei Hrosso - golkiper Cracovii zatrzymał groźny strzał Ondraska, który wykorzystał nieudaną pułapkę ofsajdową obrony "Pasów". Gra do końca pierwszej połowy była bardzo wyrównana i zacięta, ale żadna ze stron nie była w stanie przełamać defensywy rywali, dlatego do przerwy w derbach Krakowa nie było bramek.

Po przerwie nadal przeważali podopieczni Jacka Zielińskiego, ale omal nie "nadziali się" na kontratak Wisły. Z prawego skrzydła dośrodkowywał Tsitashvili, a piłka "zatańczyła" w polu bramkowym Cracovii, jednak wysiłki gości po raz kolejny spełzły na niczym.

Klarownych sytuacji jednak brakowało, a oba zespoły uderzały przeważnie z dystansu. Zarówno Wisła, jak i Cracovia sprawiała wrażenie zmęczonej tempem z pierwszej odsłony, dlatego derby Krakowa nie przyniosły ani goli, ani rozstrzygnięcia. W doliczonym czasie znakomitą okazję zmarnował Fazlagić - po jego główce trener Jerzy Brzęczek tylko złapał się za głowę i na długo zastygł w tej pozycji.

Zdobyty przy ul Kałuży remis pozwolił Wiśle (30 pkt) powrócić na 16. miejsce i zbliżyć się do "bezpiecznej" strefy na 2 "oczka". Z kolei Cracovia ma na koncie 42 punkty i jest ósma w tabeli.

Cracovia - Wisła Kraków 0:0

Żółta kartka - Cracovia Kraków: Virgil Ghita, Kamil Pestka. Wisła Kraków: Heorhij Citaiszwili.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 14 191.

Cracovia: Lukas Hrosso - David Jablonsky, Matej Rodin, Virgil Ghita (84. Michal Siplak) - Cornel Rapa, Jewhen Konoplianka, Mathias Hebo Rasmussen, Kamil Pestka - Sergiu Hanca (59. Karol Knap), Jakub Myszor (84. Michał Rakoczy), Pelle van Amersfoort (69. Rivaldinho).

Wisła Kraków: Paweł Kieszek - Dawid Szot, Joseph Colley, Michal Frydrych, Matej Hanousek - Heorhij Citaiszwili, Elvis Manu (78. Michal Skvarka), Marko Poletanovic, Stefan Savic (69. Momo Cisse) - Enis Fazlagic, Zdenek Ondrasek.

Remis tak ocenia szkoleniowiec gospodarzy - Jacek Zieliński (IAR) 0:28
+

Z kolei trener krakowskiej Wisły Jerzy Brzęczek przyznaje, że jego zespół myśli już o następnych spotkaniach i walce o utrzymanie w Ekstraklasie (IAR) 0:34
+

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Górnik Łęczna 31 6 9 16 26-54 27 -28
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze