PlusLiga: sensacja w Kędzierzynie-Koźlu. ZAKSA przegrała z Aluronem

2022-04-23, 20:45

Siatkarze Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle David Smith (L) i Kamil Semeniuk (C) oraz Dawid Konarski (P) z Aluronu CMC Warta Zawiercie podczas pierwszego meczu półfinałowego Ekstraklasy. Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Siatkarze Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle w pierwszym pojedynku półfinałowym (gra się do dwóch zwycięstw) przegrali w swojej hali z Aluronem CMC Wartą Zawiercie 1:3.

Początek inauguracyjnej, sobotniej odsłony był nerwowy z obu stron. Zaczął się od zepsutej zagrywki Davida Smitha (po czym Aluron jedyny raz prowadził), a potem złych "podań" było jeszcze kilka. Szybciej zaczęła grać na swoim normalnym, dobrym poziomie ZAKSA. Prowadziła 10:6, 21:16. Nieoczekiwanie kibice doczekali się jednak emocjonującej końcówki. Dobrą zmianę dali w Aluronie Mateusz Malinowski i Piotr Orczyk.

Szczególnie zagrywki tego pierwszego sprawiły kłopot kędzierzynianom. W efekcie było 23:21. Jednak po tym, jak Aleksander Śliwka skutecznie obił blok, zespół z woj. opolskiego stanął przed szansą zakończenia pierwszego seta. W następnej akcji dobrze zaatakował ze środka Miłosz Zniszczoł, ale w kolejnej punkt zdobył David Smith.

Od początku drugiego seta inicjatywę miał Aluron - prowadził 3:0, 4:1. ZAKSA doprowadziła od remisu - 4:4 – ale po chwili było 8:14. Tak dużej straty kędzierzynianie nie potrafili już odrobić.

Także trzeci set padł "łupem" zawiercian. Gdy w czwartym było 19:23 wydawało się, że skończyły się emocje. Jednak ZAKSA zdołała doprowadzić do remisu po 23. Potem jednak Krzysztof Rejno popsuł zagrywkę, a następnie zawiercianie zablokowali atak Bartłomieja Klutha.

W fazie zasadniczej rozgrywek kędzierzynianie dwa razy pokonali zespół z Jury Krakowsko-Częstochowskiej - na wyjeździe i w Kędzierzynie-Koźlu po 3:0.

Drugie spotkanie półfinału play off odbędzie się we wtorek o godz. 17.30 w Zawierciu.

W drugim sobotnim półfinale Jastrzębski Węgiel wygrał 3:0 ze Skrą Bełchatów.

Atakujący zawiercian Dawid Konarski cieszył się, że jego drużyna mimo porażki w pierwszym secie potrafiła odwrócić losy spotkania (IAR) 0:22
+

Pierwszy mecz półfinałowy PlusLigi:

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:22, 17:25, 22:25, 23:25)

Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw) 1-0 dla Aluronu. Drugi mecz we wtorek o godz. 17.30 w Zawierciu.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Dawid Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) - Bartłomiej Kluth, Tomasz Kalembka, Krzysztof Rejno.

Aluron CMC Warta Zawiercie: Miłosz Zniszczoł, Dawid Konarski, Facundo Conte, Patryk Niemiec, Uros Kovacevic - Michał Żurek (libero) - Mateusz Malinowski, Piotr Orczyk.

Przyjmujący ZAKSY Aleksander Śliwka przyznał, że rywale byli w sobotę lepsi (IAR) 0:24