El. MŚ 2022: Włochy w szoku. Macedonia Północna wyeliminowała mistrzów Europy

2022-03-24, 23:22

Mecz Włochy - Macedonia Północna. Foto: PAP/EPA/CARMELO IMBESI

Macedonia Północna pokonała na wyjeździe Włochy 1:0 i wyeliminowała mistrzów Europy z dalszych zmagań o awans do MŚ 2022. Do finału barażowego miniturnieju awansowały także Portugalia, Walia i Szwecja.

Włosi uchodzili za murowanych faworytów, którzy awans powinni byli zapewnić sobie już po fazie grupowej eliminacji. Tam jednak w meczach ze Szwajcarią i Irlandią Północną w pechowych okolicznościach stracili punkty i o prawo gry na katarskim mundialu musieli walczyć w barażach.

Kolejny "akt dramatu" rozegrał się na Stadio Renzo Barbera w Palermo, gdzie "Azzurri" mierzyli się z Macedonią Północną. Mimo że podopieczni Roberto Manciniego oddali na bramkę rywali ponad 30 strzałów, to ekipa z Bałkanów wygrała. W drugiej minucie doliczonego czasu gola na wagę awansu i gigantycznej sensacji strzelił Aleksandar Trajkovski.

Oznacza to, że mistrzów Europy po raz drugi z rzędu zabraknie na mundialu. Reprezentanci Italii nie wystąpili bowiem również na MŚ 2018 w Rosji, odpadając po barażowym dwumeczu ze Szwecją.

W grze pozostają z kolei zwycięzcy Euro 2016 - Portugalczycy. Podopieczni Fernando Santosa pokonali 3:1 Turcję. Gole dla ekipy z Półwyspu Iberyjskiego Otavio (15), Diogo Jota (42), Matheus Nunes (90+4), zaś dla Turcji - Burak Yilmaz (65). Napastnik Lille mógł zakończyć mecz z dubletem, ale w 83. minucie zmarnował rzut karny, przenosząc piłkę ponad bramką.

Krok na drodze do awansu postawili również Walijczycy. Za sprawą dwóch goli Garetha Bale'a "Smoki" wygrały z Austrią 2:1. Jedyne trafienie dla ekipy "Burschen" zanotował... Ben Davies, umieszczając piłkę we własnej bramce.

W meczu o prawo gry w finale baraży przeciwko reprezentacji Polski górą byli Szwedzi, którzy po dogrywce pokonali Czechów 1:0. Gola na wagę awansu w 110. minucie rywalizacji strzelił Robin Quaison.

Mecz Ukrainy ze Szkocją został przełożony na czerwiec z powodu agresji Rosji. Nie odbył się także planowany na czwartek mecz "Sbornej" z Polską, ponieważ FIFA wykluczyła Rosjan z rywalizacji międzynarodowej.