La Liga: deklasacja w El Clasico. Real upokorzony przez Barcelonę

2022-03-20, 22:55

La Liga: deklasacja w  El Clasico. Real upokorzony przez Barcelonę
Piłkarze FC Barcelony rozgromili Real Madryt na wyjeździe . Foto: PAP/EPA/Ballesteros

Piłkarze Realu Madryt przegrali u siebie z FC Barceloną aż 0:4 w hitowym starciu 29. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy. "Królewscy" wciąż wyraźnie prowadzą w tabeli La Ligi.

• Podopieczni Xaviego Hernandeza rozegrali znakomity mecz na boisku odwiecznego rywala i zasłużenie sięgnęli po trzy punkty
  • Barcelona zrewanżowała się Realowi za przegraną u siebie w październiku

FC Barcelona w ostatnich tygodniach zaczęła grać bardzo dobrze, z kolei Real przystąpił do meczu osłabiony brakiem kontuzjowanych Francuzów Karima Benzemy i Ferlanda Mendy’ego. Wciąż jednak faworytem spotkania byli zmierzający po mistrzostwo Hiszpanii „Królewscy”.

Goście przejęli kontrolę

Podopieczni Carlo Ancelottiego groźną okazję bramkową stworzyli sobie już w piątej minucie. Indywidualną akcję przeprowadził Fede Valverde, który odnalazł przed polem karnym Rodrygo. Brazylijczyk nie zdołał jednak uderzyć celnie.

Dwie minuty później to Valverde mógł zdobyć gola. Vinicus Junior wycofał do niego piłkę, a pomocnik gospodarzy uderzył po ziemi. Marc Andre ter Stegen zdołał odbić piłkę.

„Duma Katalonii” po raz pierwszy zagroziła poważnie bramce rywali w dwunastej minucie. Dwukrotnie madrytczyków ratował jednak Thibaut Courtois. Belgijski golkiper najpierw obronił strzał niepilnowanego Pierre’a-Emericka Aubameyanga. Chwilę później uderzał Ousmane Dembele, lecz Courtois znowu był górą.

„Los Blancos” odpowiedzieli strzałem Viniciusa. Ter Stegen nie miał jednak problemów z obroną uderzenia brazylijskiego skrzydłowego.

Goście byli coraz groźniejsi. Kilka błędów popełnił obrońca Realu Eder Militao. W osiemnastej minucie Brazylijczyk nie przeciął piłki, która trafiła do Ferrana Torresa. Ten uderzył z dystansu, lecz minimalnie się pomylił. Sześć minut później Pedri ładnie zagrał do Torresa, którego uderzenie ofiarnie zablokował Casemiro.

Zasłużone prowadzenie

Przewaga Barcelony przełożyła się na gola w 29. minucie. Lewą stroną szarżował Dembele, z którym nie poradził sobie Nacho. Francuz dośrodkował w pole karne, a tam doskonale odnalazł się Aubameyang, który strzałem głową otworzył wynik meczu.

„Blaugrana” prezentowała się lepiej. Podopieczni Xaviego Hernandeza mogli podwyższyć wynik sześć minut później. Eric Garcia zagrał długą piłkę do Frenkiego De Jonga, a Holender błyskawicznie odegrał do Aubameyanga. Strzał napastnika Barcelony obronił Courtois.

W odpowiedzi szarżował Vinicius. Brazylijczyk przewrócił się w sytuacji sam na sam z ter Stegenem, lecz sędzia Juan Martinez Munuera uznał, że o rzucie karnym nie może być mowy. Po chwili było 0:2...

W trzydziestej ósmej minucie „Królewscy” stracili kolejną bramkę. Z rzutu rożnego dośrodkował grający znakomity mecz Dembele, a Ronald Araujo wykorzystał fakt, że defensorzy gospodarzy zapomnieli go pokryć. Urugwajczyk strzałem głową podwyższył wynik.

Dwa szybkie ciosy po przerwie

Trener Realu Carlo Ancelotti coraz bardziej irytował się grą podopiecznych, podobnie jak kibice gospodarzy. Schodzących do szatni na przerwę liderów La Ligi pożegnały gromkie gwizdy…

Szkoleniowiec gospodarzy przeprowadził dwie zmiany w przerwie, lecz cały czas dużo lepszym zespołem byli piłkarze z Katalonii... Już w 46. minucie powinno być 0:3. Torres w sytuacji sam na sam z Courtois zmarnował stuprocentową szansę bramkową, uderzając obok słupka.

Po zaledwie dwóch minutach FC Barcelona zdobyła jednak trzeciego gola! Goście rozegrali popisową akcję. De Jong zagrał do Aubameyanga, który piętką odegrał do Torresa.

Hiszpan tym razem się nie pomylił i podwyższył rezultat. To jednak nie było ostatnie słowo "Blaugrany".

Już w 51. minucie Katalończycy trafili do siatki po raz kolejny! Po długim zagraniu Gerarda Pique, Torres znakomicie odegrał do Aubameyanga, który w sytuacji sam na sam trafił do siatki!

Początkowo arbiter wskazał spalonego przy podaniu do Torresa. Analiza VAR wskazała jednak, że linię złamał David Alaba. Gracze "Królewskich" protestowali i tłumaczyli, że gwizdek arbitra przerwał akcję, zanim Aubameyang trafił do siatki. Sędzia uznał jednak inaczej.

Mogli strzelić więcej bramek

Goście mogli wygrać wyżej. W 58. minucie Jordi Alba zagrał wzdłuż pola karnego do Aubameyanga, lecz tym razem gaboński snajper się nie popisał.

Chwilę później rezerwowy "Królewskich" mógł zdobyć gola. Strzał Mariano Diaza zablokował jednak Garcia. W 61. minucie dobrze zachował się natomiast ter Stegen, który obronił uderzenie Rodrygo.

FC Barcelona kontrolowała sytuację. W 64. minucie kolejną szansę miał Torres, lecz Courtois nie dał się zaskoczyć. "Królewscy" szukali natomiast bramki kontaktowej. Z dystansu bardzo mocno uderzył Casemiro, któremu zabrakło nieco precyzji.

Im bliżej końca meczu, tym na boisku działo się mniej. Real Madryt był dla rywali tylko tłem. Z minuty na minutę motywacja podopiecznych Carlo Ancelottiego malała.

Bezzębny Real

To Barca była bliżej piątego gola, niż "Królewscy" pierwszego. W 78. minucie Courtois musiał się wysilić, by obronić uderzenie Memphisa Depaya. W odpowiedzi ter Stegen poradził sobie ze strzałem Alaby.

W końcówce madrytczycy wypracowali sobie kilka okazji, ale ciężko nazywać je stuprocentowymi. Najbliżej szczęścia był rezerwowy Lucas Vasquez, który jednak fatalnie spudłował.

Wynik nie uległ już zmianie. FC Barcelona zdemolowała na wyjeździe odwiecznego rywala, rewanżując się za październikową porażkę 1:3 u siebie. El Clasico było prawdziwym sprawdzianem dla Xaviego Hernandeza. Trzeba przyznać, że dawny gwiazdor "Dumy Katalonii" jako trener całkowicie odmienił drużynę.

Na pocieszenie dla kibiców gospodarzy, Real Madryt wciąż jest zdecydowanym liderem La Ligi. "Los Blancos" wywalczyli 66 punktów, o dziewięć więcej niż Sevilla. Wicelider w niedzielę zremisował bezbramkowo z Realem Sociedad. Barcelona traci do "Królewskich" 12 punktów, choć rozegrała o jeden mecz mniej.