HMŚ Belgrad 2022: "Aniołki Matusińskiego" nie zawiodły. Medal polskiej sztafety

2022-03-20, 20:00

Polska sztafeta wywalczyła brązowy medal. Od lewej: Kinga Gacka, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan . Foto: PAP/Adam Warżawa

Polska sztafeta biegnąca w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Justyna Święty-Ersetic wywalczyła brązowy medal w biegu 4x400 metrów na halowych mistrzostwach świata w Belgradzie. Polska zakończyła imprezę z dwoma medalami.

• Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa z dwoma medalami. W piątek brąz zdobyła pięcioboistka Adrianna Sułek
  • Biało-Czerwone zdołały stanąć na podium, choć przyjechały do Belgradu osłabione brakiem dwóch czołowych zawodniczek

Przyjechały osłabione

Biało-Czerwone tradycyjnie były jednymi z faworytek rywalizacji. Wicemistrzynie olimpijskie z Tokio przyjechały jednak do stolicy Serbii osłabione brakiem Anny Kiełbasińskiej i Małgorzaty Hołub-Kowalik.

Podopieczne trenera Aleksandra Matusińskiego pokazały klasę w półfinale, notując najlepszy czas (3.30,51). W porównaniu z biegiem eliminacyjnym, w finale w polskim zespole doszło do jednej zmiany. Kinga Gacka zastąpiła Aleksandrę Gaworską.

Natalia Kaczmarek przyprowadziła polską sztafetę do strefy zmian na trzeciej pozycji, za Holandią i Jamajką. Iga Baumgart-Witan utrzymała dystans do rywalek. Kinga Gacka została wyprzedzona przez Amerykankę, natomiast sama poradziła sobie z reprezentantką Holandii.

Finisz na medal

Najmniej doświadczona w polskiej ekipie przybiegła do strefy zmian jako trzecia, przed Holandią. Justyna Święty-Ersetic miała jednak ciężkie zadanie, gdyż musiała walczyć z holenderską gwiazdą Femke Bol.

Liderka polskiej ekipy przyśpieszyła na drugim okrążeniu. Polka popisała się mocnym finiszem i zdołała zakończyć bieg jako trzecia. Wygrały Jamajki przed Holenderkami. Ostatecznie bez medalu pozostała sztafeta USA.

Biało-Czerwone osiągnęły czas 3.28,59. Wynik zwycięskich Jamajek to 3.28,40, a drugie były Holenderki były szybsze od Polek o 0,02.

Brąz sztafety zamknął dorobek medalowy polskiej ekipy na mistrzostwach w stolicy Serbii. Wcześniej srebro w pięcioboju wywalczyła Adrianna Sułek

Wyniki ostatniego dnia lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata w Belgradzie: